Grecja wprowadza ograniczenia w walce z „zarazą kóz”

Grecja wprowadziła zakaz transportu owiec i kóz w całym kraju, próbując powstrzymać wysoce zaraźliwą infekcję znaną jako „zaraza kóz”. Ministerstwo rolnictwa ogłosiło, że przemieszczanie tych zwierząt w celach hodowlanych, tuczu i uboju jest zakazane w całej Grecji.

Nowe Przypadki i Zakres Ograniczeń

Nowe przypadki zakażenia wirusem, znanym również jako pomór małych przeżuwaczy (PPR), zostały wykryte w regionie Larisy w centralnej Grecji oraz w Koryncie na południu. Wirus ten jest niezwykle niebezpieczny dla zwierząt, mogąc zabić od 80% do 100% zarażonych osobników, jednak nie stanowi zagrożenia dla ludzi.

W oświadczeniu z poniedziałku ministerstwo rolnictwa podkreśliło, że zakaz został wprowadzony w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się i wyeliminowania choroby. Informacje o nowych ograniczeniach zostały przekazane hodowcom bydła, producentom sera, właścicielom rzeźni i dostawcom pasz.

Natychmiastowe Działania i Dochodzenie

W weekend urzędnicy ministerstwa odbyli pilne spotkania z władzami lokalnymi w regionach dotkniętych nowymi przypadkami PPR. Ministerstwo prowadzi również dochodzenie mające na celu ustalenie źródła epidemii, nie wykluczając możliwości „podejrzanego importu” z zagranicy.

Współpraca z UE i Służbami Weterynaryjnymi

Grecja współpracuje z Unią Europejską oraz służbami weterynaryjnymi innych państw członkowskich. Zgodnie z przepisami UE, całe stado musi zostać poddane ubojowi po potwierdzeniu przypadku PPR, a dotknięta farma musi zostać zdezynfekowana. Od momentu pierwszego wykrycia choroby w Grecji 11 lipca, ubito już co najmniej 7000 zwierząt.

Znaczenie dla Gospodarki

Grecja posiada największą liczbę kóz w Europie, a mleko kozie i owcze jest kluczowym składnikiem do produkcji sera feta, który jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych greckich produktów. Epidemia PPR stawia więc przed greckim sektorem rolniczym poważne wyzwania.

Historia Wirusa

Pomór małych przeżuwaczy po raz pierwszy został zgłoszony w Wybrzeżu Kości Słoniowej w 1942 roku i od tego czasu rozprzestrzenił się na całym świecie. Aktualne działania władz greckich mają na celu jak najszybsze opanowanie sytuacji i ochronę kluczowych dla gospodarki sektorów.

Podsumowanie

Zakaz transportu owiec i kóz w Grecji jest jednym z wielu środków podjętych przez władze w celu zwalczania rozprzestrzeniania się „zarazy kóz”. Dzięki współpracy z UE i lokalnymi służbami weterynaryjnymi, Grecja dąży do skutecznego zwalczenia epidemii i ochrony swojego rolnictwa przed dalszymi stratami.