Jak maszyny mogą wspierać pracę człowieka? Zobaczyliśmy, jak działa jedna z największych produkcji w Wielkopolsce

W ostatnich latach fabryka Imperial Tobacco w Tarnowie Podgórnym pod Poznaniem przeszła intensywną modernizację. Rozbudowano kolejne hale produkcyjne i zbudowano nowoczesny, w pełni zautomatyzowany magazyn wysokiego składowania. Z biegiem czasu zwiększane są także moce produkcyjne tego zakładu. Obecnie maszyny w fabryce są w stanie wyprodukować nawet 1 000 paczek na minutę. Jak wspierają pracę człowieka?

W pracy coraz częściej wykorzystywane są roboty, które mają zwiększyć jej wydajność oraz zaoszczędzić energię człowieka. Nie inaczej jest także w firmie pod Poznaniem. Automaty są w stanie stworzyć krok po kroku papierosy, pakować je w opakowania, a następnie układać w kartonach.

Pas produkcyjny przekazuje paczki do następnego robota, który przenosi gotowe produkty na zautomatyzowany wózek. Takie rozwiązanie jest nowością, ale jak zapewniają pracownicy, jest bardzo wydajne i bezproblemowe. Do każdego przejazdu wgrywana jest trasa i polecenia, dlatego wózki mogą odbierać i zawozić kartony bez większej interwencji człowieka.

Fabryka pod Poznaniem to najnowocześniejszy zakład produkcyjny całego koncernu Imperial Brands. Poza kluczowym znaczeniem dla całej firmy ma także ogromną wartość lokalną – jest jednym z najważniejszych pracodawców w województwie. – mówi Sandra Magdziak, dyrektorka fabryki w Tarnowie Podgórnym, członek zarządu Imperial Tobacco Polska S.A.

W ciągu jednego dnia w fabryce przerabia się około 38 ton tytoniu, który przeznaczony jest zarówno do papierosów, jak i tytoniu paczkowanego. Podczas procesu przetwarzania liści tytoniu w gotowy produkt utrzymany jest stopień wilgotności około 5%, by zapewnić jego jak najwyższą jakość.

Co ciekawe, do wyrobu danej marki papierosów stosowanych jest nawet kilkanaście mieszanek tytoniowych, które różnią się między sobą m.in. zastosowanymi dodatkami, czyli sosami i aromatami, które pozwalają na podkreślenie naturalnych właściwości tytoniu.

Gotowe produkty, które powstają w Tarnowie Podgórnym dostarczane są w większości na eksport, do krajów Europy. Poza Polską, trafiają m.in do Niemiec, Hiszpanii, Francji, Słowacji, Czech, ale także poza Unię Europejską.

Przed nami bardzo intensywne lata ukierunkowane na wdrażanie rozwiązań zrównoważonego rozwoju w fabryce. I nie traktujemy tego tylko jako hasła. Jako Imperial Tobacco Polska S.A. realizujemy cele naszej grupy, Imperial Brands, które są bardzo ambitne. Do 2025 roku planujemy zredukować zużycie energii o 25% w stosunku do bazowego zużycia energii z roku 2017, a do roku 2030 planujemy osiągnąć zero emisyjność w zakresie 1 i 2, a zatem energii zużywanej bezpośrednio przez naszą spółkę – dodaje Sandra Magdziak.

Automatyzacja i zastosowanie nowoczesnych technologii może pomóc firmie w osiąganiu celów zarówno biznesowych, jak i ekologicznych.