PolskaCo wiemy o przyczynach katastrofy na Odrze. Minister Moskwa o trzech hipotezach

Co wiemy o przyczynach katastrofy na Odrze. Minister Moskwa o trzech hipotezach

GIOŚ przeanalizował próbki w kierunki przedostania się substancji toksycznej do Odry. Żadna z tych próbek nie wykazała obecności substancji toksycznych – przekazała na konferencji minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, która mówiła o analizowanych hipotezach dotyczących katastrofy ekologicznej na rzece Odrze.

Co wiemy o przyczynach katastrofy na Odrze. Minister Moskwa o trzech hipotezach

Minister Anna Moskwa na konferencji w Warszawie mówiła o kolejnym raporcie dotyczącym katastrofy ekologicznej na Odrze.

– Pierwsza hipoteza to hipoteza potencjalnego przedostania się substancji toksycznej, czy to w wyniku działalności przedsiębiorstw, które funkcjonują nad Odrą, czy to w wyniku nielegalnych zrzutów poza działalnością przedsiębiorstw. W tym kierunku GIOŚ przeanalizował próbki. Żadna z tych próbek na dziś nie wykazała obecności substancji toksycznych – powiedziała.

Moskwa mówiła, że drugą hipotezą są “warunki naturalne, czyli niski poziom wód, wysoka temperatura, złe warunki tlenowe i zwiększenie stężeń, które występowały w Odrze podczas niskiego stanu rzeki”. – Tutaj GIOŚ bada te wszystkie uwarunkowania, które potwierdzają wysokie zasolenie i wysoką temperaturę – dodała.

– Jednocześnie analizujemy wariant odprowadzania do wody dużej ilości wód przemysłowych, które mogłyby spowodować zasolenie. W wodach przemysłowych jest dużo chloru, który jest aktywnym pierwiastkiem i mógł potencjalnie uruchomić zanieczyszczenia z osadów dennych – tłumaczyła.

Minister przekazała dalej, że “Inspekcja Ochrony Środowiska bada te wszystkie wskaźniki fizyko-chemiczne, które potwierdzają wysokie zasolenie, analizując również ten wariant”. Dodała, że brane jest także pod uwagę jednoczesne wystąpienie tych czynników.

Moskwa mówiła dalej o postępach w badaniach ryb. – W laboratoriach Inspekcji Weterynaryjnej, ulokowanych w różnych miejscach w Polsce, gdzie główne badania odbywają się w Puławach, zakończyła się pierwsza partia badania pestycydów. Nie wskazano obecności w żadnym z badanych gatunków obecności pestycydów – podała.

Minister przekazała, że trwają też badania bifenyli i metali ciężkich. – Te metale ciężkie w badanych gatunkach zostały wykluczone – powiedziała. – Pozostałe parametry są na bieżąco badane, będziemy informować o poszczególnych zakończonych fazach badań – zapowiedziała.

Wybrane dla Ciebie