Parlament Europejski uchyla immunitety Kamińskiego i Wąsika. Sprawa nabiera tempa
Parlament Europejski zdecydował o uchyleniu immunitetów europosłów Prawa i Sprawiedliwości – Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Decyzja ta otwiera drogę do ich pociągnięcia do odpowiedzialności karnej za złamanie prawomocnego wyroku sądu.
Sprawa dotyczy wyroku z grudnia 2023 roku, kiedy to Sąd Okręgowy w Warszawie skazał obu polityków na dwa lata więzienia oraz pięcioletni zakaz pełnienia funkcji publicznych. Wyrok związany był z ich działaniami podczas tzw. afery gruntowej. Mimo orzeczenia sądu, Kamiński i Wąsik pojawiali się na posiedzeniach Sejmu, uczestniczyli w głosowaniach i pracach komisji, nie uznając decyzji o wygaśnięciu ich mandatów.
Wniosek o uchylenie immunitetów trafił do przewodniczącej PE Roberty Metsoli w lipcu ubiegłego roku. Złożył go minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar. Jak podkreśla prokuratura, materiał dowodowy potwierdza, że politycy złamali prawo, nadal pełniąc funkcje publiczne mimo wyroku zakazującego im takiej aktywności.
W marcu komisja prawna Parlamentu Europejskiego (JURI) rekomendowała zniesienie immunitetów obu europosłów po przeprowadzeniu ich wysłuchań – Kamińskiego 31 stycznia, a Wąsika 18 lutego. We wtorek Parlament przyjął tę rekomendację.
Obaj politycy nie kryją rozgoryczenia decyzją europarlamentu. – Zarzuty mają charakter czysto polityczny – ocenił Mariusz Kamiński. Z kolei Maciej Wąsik zarzucił rządzącym wykorzystywanie prokuratury do walki z opozycją. – Nie ma bardziej politycznego działania niż ściganie posłów opozycji za wykonywanie obowiązków – skomentował.
To jednak nie koniec podobnych procedur. Parlament Europejski prowadzi obecnie kolejne postępowania dotyczące zniesienia immunitetów innym polskim europosłom – Michałowi Dworczykowi, Danielowi Obajtkowi i Grzegorzowi Braunowi. W poprzedniej kadencji immunitetów pozbawiono już Beatę Kempę, Beatę Mazurek, Patryka Jakiego i Tomasza Porębę.
Sprawa Kamińskiego i Wąsika to kolejny rozdział w polityczno-prawnej batalii, której finał może mieć znaczenie nie tylko dla nich samych, ale również dla kształtu przyszłej debaty o odpowiedzialności parlamentarzystów i granicach politycznego immunitetu.