Bakterie przeciw malarii – Naukowe Odkrycie, które Zmieni Światową Walkę z Chorobą!

Naukowcy odkryli naturalnie występujący szczep bakterii, który może pomóc zatrzymać przenoszenie malarii z komarów na ludzi. Znaleźli to przypadkiem, po tym jak kolonia komarów w jednym eksperymencie nie rozwinęła pasożyta malarii.

Naukowcy z ośrodka badawczego w Hiszpanii, prowadzonego przez firmę farmaceutyczną GSK, dokonali odkrycia, które może stanowić przełom w walce z malarią, jedną z najstarszych i najbardziej zabójczych chorób na świecie. W trakcie jednego z eksperymentów związanych z opracowywaniem leków, badacze zauważyli, że kolonia komarów, której używali w badaniach, przestała przenosić malarię.

Dr Janneth Rodrigues, kierujący programem, opowiada o odkryciu: “Wskaźnik infekcji komarów zaczął spadać, więc do końca roku komary po prostu nie byłyby zarażone pasożytem malarii”. Zespół naukowców postanowił zbadać, co stało się z komarami i dlaczego przestały przenosić malarię. W wyniku badań okazało się, że specyficzny szczep bakterii o nazwie TC1, który naturalnie występuje w środowisku, powstrzymał rozwój pasożytów malarii w jelitach komarów.

Według dr Rodrigues, bakterie te, raz skolonizując komara, pozostają w nim przez całe jego życie, ograniczając przenoszenie malarii. Nowe dane opublikowane w magazynie Science sugerują, że bakterie te mogą zmniejszyć liczbę pasożytów u komarów nawet o 73%. Odkryto, że bakterie działają poprzez wydzielanie małej cząsteczki, znanej jako harman, która hamuje wczesne stadia pasożyta malarii rosnącego w jelitach komara. Co więcej, naukowcy odkryli, że harman może być połknięty przez komara doustnie, zmieszany z cukrem lub wchłonięty przez jego naskórek w kontakcie.

Odkrycie to otwiera nowe możliwości zwalczania malarii poprzez traktowanie powierzchni w obszarach, gdzie przebywają owady. Obecnie przeprowadzane są dodatkowe próby w zamkniętym ośrodku badawczym MosquitoSphere w Burkina Faso, aby ocenić skuteczność i bezpieczeństwo stosowania harmane na dużą skalę w prawdziwym świecie.

Malaria to poważny problem zdrowotny, zabijający rocznie około 620 000 osób, głównie dzieci poniżej piątego roku życia. Chociaż opracowano już szczepionki przeciwko tej chorobie, ich wdrażanie w Afryce jest wciąż na wczesnym etapie. Nowe odkrycie naukowców z GSK może jednak przynieść nadzieję w walce z tą śmiertelną chorobą.

Gareth Jenkins, przedstawiciel organizacji charytatywnej Malaria No More, skomentował odkrycie jako obiecujące: “Co minutę malaria zabija dziecko. Poczyniono znaczne postępy w zmniejszaniu globalnego obciążenia malarią, ale aby wrócić na właściwe tory, potrzebujemy nowych i innowacyjnych narzędzi w arsenale. Dzięki silnemu rurociągowi innowacji możliwe jest położenie kresu zagrożeniu malarią za naszego życia”.