Andrzej Duda przedstawił propozycje zmian w sądownictwie. Prezydent chce też zmian w Konstytucji

Prezydent Andrzej Duda przedstawił dziś projekty dwóch nowych ustaw dotyczących reform sądownictwa. Wcześniej prezydent zawetował dwie ustawy przygotowane przez PiS, które nie spotkały się z aprobatą opozycji. Lipcowe propozycje PiS nie spodobały się także części Polaków, którzy przez kilka dni organizowali protesty w wielu miastach.

Prezydent Andrzej Duda przedstawił dziś propozycje zmian w sądownictwie. Reformy mają dotyczyć Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądowniczej. Projekty zostały w piątek potwierdzone z prezesem PiS, Jarosławem Kaczyńskim. Wcześniej były też kosultowane z przedstawicielami władz i opozycji.

Prezydent Andrzej Duda chce wprowadzić dwie nowe izby do Sądu Najwyższego – Izbę Dyscyplinarną oraz Izbę Kontroli Najwyższej. Projekt zmian zakłada także umożliwienie tzw. “skargi nadzwyczajnej”, którą będzie można składać w każdym sądzie od każdego prawomocnego orzeczenia. Prezydent Andrzej Duda proponuje również, aby sędziowe Sądu Najwyższego przechodzili w stan spoczynku w wieku 65 lat. Jeśli będą chcieli dalej orzekać, będą mogli wnioskować o to do prezydenta RP.

Kolejne zmiany dotyczą Krajowej Rady Sądowniczej, a co za tym idzie, także Konstytucji. Jak zauważyli członkowie PiS i Nowoczesnej, wcześniejsza propozycja w sprawie zmian w KRS zawierała błąd. Wcześniejszy projekt nie był zgodny z obowiązującą ustawą zasadniczą.Prezydent chce więc zmienić ten punkt w Konstytucji, aby umożliwić zmiany w KRS. Jeśli propozycja zostanie zaakceptowana, da to prezydentowi prawo do wyboru członków KRS, jeśli Sejm nie będzie w stanie dojść do porozumienia w wyznaczonym czasie.

Prezydent Andrzej Duda zaprosił przedstawicieli klubów parlamentarnych do dyskusji na temat proponowanych zmian. Spotkanie ma odbyć się jeszcze dziś o godzinie 16.00.