10-letni Brytyjczyk uzyskał maksymalny wynik w teście Mensy.

10-letni Yosuf Shah uzyskał 162 punkty w teście MENSA IQ. To maksymalny wynik możliwy do uzyskania przez osoby poniżej 18. roku życia.

Tym samym pobił wyniki Stephena Hawkinga i Alberta Einsteina, którzy podobno zdobyli 160 punktów.

Jak podaje „The Mirror”, na udział w teście inteligencji MENSA Yosuf Shah zdecydował się po namowach szkolnych kolegów, którzy ciągle powtarzali mu, że jest bardzo inteligentny. I mieli rację. Chłopiec uzyskał bowiem 162 punkty – maksimum dla osób, które nie ukończyły jeszcze 18 lat. Taki wynik świadczy o tym, że Yosuf należy do jednego procenta najinteligentniejszych ludzi na świecie – i to niezależnie od wieku.

O tym, jak świetny to wynik, świadczyć może to, że Steven Hawking, genialny fizyk i popularyzator kosmologii, zdobył w tym teście 160 punktów (wyniki testu są ujawniane tylko samemu zainteresowanemu). Z kolei Albert Einstein, chociaż oficjalnie nigdy do testu nie przystąpił, według szacunków ekspertów też uzyskałby 160 punktów.

„Wszyscy w szkole mówią, że jestem bardzo bystry

Yosuf Shah nie kryje, że jest z siebie dumny. „Wszyscy w szkole mówią, że jestem bardzo bystry, dlatego chciałem wiedzieć, czy znajdę się w gronie dwóch procent najlepszych osób przystępujących do testu. Mieć taki certyfikat to niesamowite uczucie” – powiedział chłopiec w rozmowie z „Yorkshire Evening Post”.