ZUS: ponad 6 tys. wniosków w sprawie zasiłku opiekuńczego
Dotychczas wpłynęło ponad 6,4 tys. wniosków w sprawie zasiłku opiekuńczego – poinformował w poniedziałek PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Osoba, która chce otrzymać zasiłek, powinna poinformować o tym swojego pracodawcę, zleceniodawcę lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Rządowa specustawa ws. koronawirusa wprowadziła rozwiązanie zapewniające rodzicom prawo do skorzystania z dodatkowych 14 dni zasiłku opiekuńczego (niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki). Przysługuje on rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy są objęci ubezpieczeniem chorobowym. Jednak można go otrzymać tylko na dziecko poniżej 8. roku życia.
O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca – swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednio – do ZUS.
Jak poinformował rzecznik ZUS, w ubiegłym tygodniu (od 9 do 13 marca włącznie) złożono 6446 wniosków w sprawie zasiłku opiekuńczego. Przypomniał jednocześnie, że wzór oświadczenia jest dostępny na stronie internetowej ZUS.
“Oświadczenie można złożyć drogą internetową. Osoba prowadząca pozarolniczą działalność albo współpracująca z osobą prowadzącą działalność, dla której płatnikiem zasiłku jest ZUS, może wysłać do Zakładu oświadczenie elektronicznie – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS” – podkreślił Żebrowski.
Dodał, że w placówkach Zakładu są skrzynki, w których można zostawić dokumenty i wnioski, by nie narażać się na bliski kontakt z innymi osobami.
Cały czas działa też specjalna infolinia pod numerem 22 560 16 00 – dla osób, które potrzebują informacji na temat m.in. rent i emerytur, spraw składkowych przedsiębiorców, zasiłków chorobowych i opiekuńczych, w tym dodatkowego zasiłku w związku z koronawirusem. Konsultanci są dostępni w dni robocze (od poniedziałku do piątku w godz. 7–18).
Pytania do ZUS można wysyłać również mailem na adres cot@zus.pl. Wysłanie zapytania jest także możliwa po zalogowaniu do Platformy Usług Elektronicznych.
Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę. Rodzice mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu 14 dni.
Okresu wypłaty dodatkowego, 14-dniowego zasiłku, nie wlicza się do ogólnego limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego. Chodzi o przepisy, zgodnie z którymi w ciągu roku rodzicom przysługuje 60 dni zasiłku na opiekę nad zdrowym dzieckiem do lat 8 lub chorym dzieckiem do lat 14, w tym także dzieckiem niepełnosprawnym w tym wieku. Natomiast na dziecko powyżej 14. roku życia lub innego chorego członka rodziny zasiłek przysługuje tylko przez 14 dni. Na dziecko niepełnosprawne, które ukończyło 14 lat, ale nie ukończyło 18 lat zasiłek przysługuje przez 30 dni.
W ubiegłym tygodniu rząd podjął decyzję o zawieszeniu do 25 marca zajęć dydaktycznych we wszystkich placówkach oświatowych. Dzieci poniżej 8. roku życia jest w systemie edukacji 2,18 mln. Dzieci w wieku 8-14 lat jest 2,3 mln. (PAP)