Rekordowy przemyt w historii Australii! Policja znalazła 2,7 tony kokainy zakopanej w bunkrach pod kontenerami

Policja dokonała spektakularnego odkrycia na przedmieściach Sydney. Na posesji w Londonderry funkcjonariusze znaleźli 2,7 tony kokainy – to największa konfiskata tego narkotyku w dziejach Australii.

narkotykinarkotyki
Źródło zdjęć: © zdjecie AI

Narkotyki ukryte były w plastikowych pojemnikach w podziemnych bunkrach pod trzema kontenerami transportowymi. Kontenery miały sprytnie zamaskowane fałszywe podłogi. Wartość rynkowa przejętego towaru szacowana jest na ogromną kwotę 816 milionów dolarów australijskich (ok. 572 mln USD).

Dwóch mężczyzn w wieku 21 i 25 lat, mieszkańców Sydney, zostało aresztowanych na miejscu. Obaj usłyszeli zarzuty posiadania komercyjnej ilości narkotyków i grozi im nawet dożywocie.

Kokaina została przywieziona łodzią do słabo zaludnionego regionu Queensland (Midge Point), a następnie przetransportowana drogą lądową na odległość ponad 1800 km do Sydney. Policja podejrzewa, że ładunek pochodził z tego samego statku-matki, z którego wcześniej przejęto 178 kg kokainy i 142 kg metamfetaminy.

Poprzedni rekord należał do konfiskaty 2,34 tony z 2024 roku. Tym razem skala była jeszcze większa.

Australijska Policja Federalna podkreśla, że zorganizowane grupy przestępcze coraz chętniej wykorzystują ogromną, słabo chronioną linię brzegową Queensland do przemytu. Wysokie ceny kokainy na australijskim rynku sprawiają, że kraj jest wyjątkowo atrakcyjny dla międzynarodowych karteli.

To potężny cios w zorganizowaną przestępczość narkotykową w Australii. Śledztwo trwa.

Wybrane dla Ciebie