Pasterka sto metrów pod ziemią. Górniczy zwyczaj w kopalni soli w Wieliczce
Pierwsza pasterka w Polsce już się odbyła – w Kopalni Soli “Wieliczka”. 800 osób przyszło na nią o 8:00 rano, by ponad 100 metrów pod ziemią powitać Dzieciątko Jezus. Uroczystą Mszę w kaplicy św. Kingi odprawił Metropolita Krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski. Pod ziemią modlili się górnicy z rodzinami, wieliczanie i turyści.
Tradycja porannych pasterek w kopalni soli w Wieliczce sięga XVII wieku. Tradycyjna msza święta przez lata odbywała się skoro świt – o godzinie 6. Współcześnie nabożeństwo rozpoczyna się o godzinie 8. Wczesna pora, o jakiej odprawiana jest pasterka, związana jest z organizacją pracy górników. Aby w uroczystości mogło brać udział jak najwięcej pracowników, rozpoczynała się ona na styku nocnej i porannej zmiany – o godzinie 6. W tym dniu nie prowadzono ciężkich prac, ograniczano się tylko do tych niezbędnych.
Jak informują władze wielickiej kopalni, prawdopodobnie pierwszą mszę odprawił ks. Marcin Kurowski w kaplicy św. Antoniego w 1698 roku, po uzyskaniu zgody króla Augusta II Sasa i pozwolenia z Rzymu.