Operacja “Dymna Pułapka”: Zatrzymano kolejną grupę przestępczą zajmującą się nielegalnymi wyrobami tytoniowymi i narkotykami
Wielkopolska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) i Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP) kontynuują skuteczną walkę z produkcją i przemytem nielegalnych wyrobów tytoniowych.
Ostatnie działania tych służb doprowadziły do zatrzymania kolejnych 5 osób podejrzanych o udział w przestępczej działalności.
W wyniku przeprowadzonych akcji, funkcjonariusze zabezpieczyli duże ilości nielegalnych substancji, takich jak marihuana i kokaina. Ponadto, znaleziono około 170 tysięcy złotych w różnych walutach, biżuterię, samochody oraz urządzenia takie jak zagłuszarki GSM i GPS, które mogły być wykorzystywane do nielegalnych działań.
Te działania są kontynuacją sprawy, która rozpoczęła się pod koniec 2022 roku. Wówczas na jednej z posesji w Nowej Soli zlikwidowano nielegalną fabrykę papierosów i zatrzymano 7 osób, w tym obywateli Mołdawii. Papierosy bez polskich znaków akcyzy były przemycone z Polski do innych krajów, takich jak Niemcy, Dania i Czechy, gdzie były wprowadzane do nielegalnego obrotu.
Nad tą sprawą pracowali funkcjonariusze KAS z Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu, CBŚP oraz Zollfahndungsamt Berlin-Brandenburg. Ich skuteczne działania doprowadziły do rozbicia kolejnej grupy przestępczej.
Pod koniec maja 2023 roku na terenie województw lubuskiego i dolnośląskiego zatrzymano kolejne 5 podejrzanych, którzy są podejrzewani o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. W miejscach zamieszkania podejrzanych, w domach i innych obiektach, funkcjonariusze znaleźli znaczną ilość narkotyków, biżuterię, zegarki oraz pojazdy o wartości około 350 tysięcy złotych. Dodatkowo, skonfiskowano urządzenia do zagłuszania i wykrywania sygnału GSM i GPS. W trakcie działań, funkcjonariusze skonfiskowali także gotówkę w różnych walutach, która wynosiła blisko 170 tysięcy złotych.
Aktualnie trwają śledztwa w sprawie 15 podejrzanych, u których zabezpieczono około 20 milionów sztuk papierosów różnych marek. Gdyby te nielegalne wyroby tytoniowe trafiły na rynek, straty dla budżetu państwa szacowane są na ponad 23,5 miliona złotych.
Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze przedstawiła zatrzymanym zarzuty udziału udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienia przestępstw karno-skarbowych. Oznacza to, że podejrzani odpowiedzą nie tylko za przemyt i produkcję nielegalnych wyrobów tytoniowych, ale również za wszelkie powiązane z nimi przestępstwa skarbowe.
W wyniku skoordynowanych działań służb, wszyscy podejrzani zostali tymczasowo aresztowani, co ma na celu zapewnienie kontynuacji śledztwa oraz zapobieżenie ewentualnej ucieczce lub utrudnianiu postępowania. Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze jest odpowiedzialna za dalsze prowadzenie sprawy i przedstawienie zarzutów zatrzymanym.