BiznesOd 2018 roku 300 polskich przedsiębiorstw będzie miało obowiązek składać raporty społeczne

Od 2018 roku 300 polskich przedsiębiorstw będzie miało obowiązek składać raporty społeczne

W związku z nowelizacją ustawy o rachunkowości, od następnego roku duże przedsiębiorstwa będą zobowiązane do przedstawiania raportu społecznego. Działalność CSR, czyli społeczna odpowiedzialność biznesu, zacznie tym samym być obowiązkowa.

Od 2018 roku 300 polskich przedsiębiorstw będzie miało obowiązek składać raporty społeczne

Jak podaje portal Newseria Biznes, w Polsce zmiany te dotkną bezpośrednio około 300 firm. Co to dla nich oznacza? Przedsiębiorstwa te będą upubliczniać swoje dane związene z przeciwdziałaniem korupcji, etyką, prawami człowieka, ochroną środowiska czy sprawami pracowniczymi.

Ze względu na dyrektywy unijne w Polsce pojawi się obowiązek raportowania niefinansowego spółek, czyli takiej odpowiedzialności biznesu, która każe wszystkim osobom zarządzającym zatrzymać się i zobaczyć, jaki wpływ ich spółki mają na otoczenie – tłumaczy Iwona Szmitkowska, wiceprezes zarządu Work Service.

Działalność CSR w Polsce staje się coraz bardziej popularna? Na czym dokładnie ona polega? Firma działa tak, aby osiągać założone przez siebie cele, ale jednocześnie z poszanowaniem otoczenia – dba o środowisko i relacje z różnymi grupami społecznymi i najbliższym otoczeniem. Jedną z korzyści prowadzenia takiej polityki firmy jest budowanie pozytywnego wizerunku, zarówno wśród klientów, jak i pracowników.

We wrześniu 2014 roku Rada Unii Europejskiej przyjęła nową dyrektywę, na podstawie której przedsiębiorstwa zatrudniające ponad 500 pracowników, z roczną suma bilansową przekraczającą 85 mln zł albo przychodami netto powyżej 170 mln zł w skali roku będą obowiązkowo wdrażać projekty CSR i przedstawiać raporty z tych działań. W Polsce takich firm jest około 300.

Unia Europejska poprzez dyrektywę nałożyła obowiązek raportowania na większe podmioty, które są w kręgu zainteresowania publicznego. Te spółki muszą powiedzieć całemu społeczeństwu i interesariuszom o swoich wskaźnikach niefinansowych, procedurach związanych z odpowiedzialnością społeczną biznesu, a także o swoich zachowaniach prospołecznych w ramach CSR. Myślę, że dla niektórych spółek to duże zmiany, które skłonią je do tego, aby w ogóle zająć się tym tematem – mówi Iwona Szmitkowska, wiceprezes Work Service.

Oprócz wspomnianych danych dotyczących na przykład przeciwdziałaniu korupcji czy ochrony środowiska, spółki giełdowe zatrudniające powyżej 250 pracowników będą także zobligowane do tego, aby przedstawić dane związane z różnorodnością pracowników. Mowa tutaj o takich aspektach jak wiek, płeć, pochodzenie geograficzne, wykształcenie czy też doświadczenie zawodowe.

W czerwcu bieżącego roku Komisja Europejska opublikowała sprecyzowane wytyczne, które mają nakreślić firmom jak sporządzać taki niefinansowy raport. Ponadto, zalecenia opublikowała także organizacja GRI (Global Reporting Initiative), która zamieściła je w dokumencie o nazwie GRI G4. Polscy przedsiębiorcy mogą też szukać podpowiedzi na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

W Polsce mamy w tej chwili powyżej ośmiu tysięcy różnych agencji zatrudnienia i myślę, że przed nimi duże wyzwanie, aby sprostać tym nowym obowiązkom sprawozdawczym. Trzeba się przyjrzeć swoim wskaźnikom, rozejrzeć się dookoła i zobaczyć, jak wpływamy na biznes i otoczenie. My od 2015 roku raportujemy niefinansowe wskaźniki w ramach naszej działalności. W branży HR jest to bardzo ważne, dlatego że branża HR musi być odpowiedzialna społecznie całą sobą. Zatrudniamy ludzi lub pomagamy im znaleźć zatrudnienie, w związku z czym nasz wpływ na społeczeństwo jest bardzo duży – tłumaczy wiceprezes Work Service.

Jak podkreśla Iwona Szmitkowska, działania CSR pozwalają na zatrudnienie osób, które długotrwale pozostają bez pracy lub są niepełnosprawne. Dotychcczasowe projekty CSR sprawiły, że zatrudnienie znalazło ponad 4 tysiące osób długotrwale bezrobotnych i ponad 500 osób niepełnosprawnych.

Zajmujemy się również ludźmi młodymi, którzy dopiero wkraczają na rynek pracy. Pomagamy im zbudować odpowiednie CV, znaleźć pracodawcę i staramy się pokierować ich karierą – mówi Iwona Szmitkowska.

Źródło: Newseria Biznes

biznescsrpolska
Wybrane dla Ciebie
CrossFit dla każdego!
Redakcja iPolska24