Niektórzy z nas są mniej odporni na ból za sprawą neandertalczyków
Neandertalczycy, nasi ewolucyjni krewniacy, którzy wymarli kilkadziesiąt tys. lat temu, mogli mieć mniejszą odporność na ból. Niektórzy z nas tę cechę odziedziczyli – informują naukowcy na łamach pisma „Current Biology”.
Badania genetyczne dowiodły, że ludzie krzyżowali się z neandertalczykami kilkadziesiąt tys. lat temu. Świadczą o tym geny neandertalskie, których kilka proc. ciągle zostało w naszym genomie. Część z tych genów odpowiadać może za próg bólu.
W komórkach nerwowych występują tzw. kanały jonowe, które odgrywają kluczową rolę w inicjowaniu impulsów elektrycznych, które sygnalizują ból i wysyłane są do mózgu. U ludzi, którzy posiadają neandertalski wariant genu odpowiedzialnego za tę funkcje, ból jest odczuwany intensywniej. W neandertalskim wariancie kanał jonowy łatwiej i szybciej jest aktywowany.
„Czy rzeczywiście neandertalczycy odczuwali większy ból, trudno powiedzieć, ponieważ ból jest również modyfikowany w rdzeniu kręgowym i w mózgu – wyjaśnia członek zespołu, Svante Paabo z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Lipsku (Niemcy). – Na pewno jednak najnowsze badania pokazują, że wystarczył słabszy bodziec, żeby sygnał bólowy został zainicjowany”.
Więcej: https://www.mpg.de/15154010/0715-evan-019609-neandertals-may-have-had-a-lower-threshold-for-pain (PAP)