Najniższe emerytury idą w górę
Renciści z orzeczeniem o niezdolności do pracy będą mogli liczyć na najniższe świadczenie emerytalne w wysokości tysiąca złotych. Sejm przyjął nowelizację ustawy.
Za uchwaleniem nowelizacji ustaw o emeryturach i rentach z FUS oraz o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych głosowało 434 posłów, 1 był przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.
Od marca tego roku emeryci mogą liczyć na najniższą emeryturę w wysokości 1 tysiąca złotych. Warunkiem do jej otrzymania jest odpowiedni staż pracy – 22 lata dla kobiet, a dla mężczyzn – 25. Zmienione przepisy pominęły jednak rencistów z orzeczoną całkowitą niezdolnością do pracy, którzy po osiągnieciu wieku emerytalnego automatycznie nabywają prawo do świadczeń emerytalnych, a nie mają wypracowanego odpowiedniego stażu pracy.
Nowelizacja, która została właśnie uchwalona przez Sejm mówi, że każdy, kto osiągnął wiek emeryturalny lub pobiera już rentę, nie będzie mógł ubiegać się o rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
Wyrównanie emerytur nastąpi od marca przyszłego roku. Dotyczyć to będzie ponad 105 tysięcy Polaków.
Źródło: kurier.pap.pl