PolskaNa maturze z matematyki m.in. funkcje i figury geometryczne.

Na maturze z matematyki m.in. funkcje i figury geometryczne.

Maturzyści piszący w środę obowiązkowy egzamin z matematyki na poziomie podstawowym musieli wykazać się m.in. znajomością pojęcia funkcji i własności figur geometrycznych.

<p>Rzeszów, 04.05.2021. £awka szkolna przygotowana do egzaminu maturalnego w II Liceum Ogólnokszta³c¹cym przy ul. Ks. Ja³owego w Rzeszowie, 4 bm. (aldg) PAP/Darek Delmanowicz</p>
<p>Rzeszów, 04.05.2021. £awka szkolna przygotowana do egzaminu maturalnego w II Liceum Ogólnokszta³c¹cym przy ul. Ks. Ja³owego w Rzeszowie, 4 bm. (aldg) PAP/Darek Delmanowicz</p>

Opublikowany w środę przez Centralną Komisję Egzaminacyjną arkusz zawierał 35 zadań, w tym 28 zamkniętych, czyli takich, w których uczeń wybiera jedną z czterech możliwych odpowiedzi. W pozostałych zdający sam musi udzielić odpowiedzi i poprawnie zapisać sposób rozwiązywania.

Podczas rozwiązywania zadań maturzyści mogli korzystać z zestawu wzorów matematycznych i z prostego kalkulatora.

Zdający musieli się wykazać umiejętnością wykonywania działań na liczbach rzeczywistych, np. wykonywać działania na potęgach, logarytmach, wykonywać obliczenia procentowe. Należało też umieć rozwiązywać równania i nierówności.

Część zadań wymagała znajomości pojęcia funkcji i umiejętności korzystania z ich własności. Zadania dotyczyły funkcji liniowej i kwadratowej.

Maturzyści musieli w zadaniach zastosować wiadomości z rodzajów figur geometrycznych i ich własności, np. podobieństwa figur, kątów wpisanych i opisanych w okręgu.

W arkuszu znalazły się także zadania dotyczące ciągów liczbowych – arytmetycznego i geometrycznego, a także obliczania prawdopodobieństwa zdarzenia.

Egzamin z matematyki na poziomie podstawowym trwał 170 minut. Za rozwiązanie wszystkich zadań można otrzymać maksymalnie 45 punktów: za każde zadanie, w zależności od stopnia trudności, od 1 do 5 punktów. Najwyżej punktowane były zadania otwarte.

egzamin maturalnyegzaminy maturalnematura
Wybrane dla Ciebie