ME: koszt transformacji sektora elektroenergetycznego do 2040 r. to 140 mld euro
Ministerstwo Energii przekazało w piątek do ponownych konsultacji zmieniony projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Koszt transformacji w samym sektorze elektroenergetycznym oszacowano na 140 mld euro, a redukcję emisji – na 45 proc.
“Projekt PEP 2040 to strategia zapewniająca bezpieczeństwo energetyczne Polski w przyszłości. Dzięki niej uda nam się zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 45 proc. w stosunku do 1990 r.” – powiedział PAP minister energii Krzysztof Tchórzewski.
Jak zaznaczył, nowa wersja uwzględnia wiele ze zgłoszonych uwag, a jej priorytetem jest zachowanie ewolucyjnego charakteru transformacji polskiej energetyki, aby przebiegała ona w sposób bezpieczny dla ludzi i gospodarki.
Najważniejsze zmiany w projekcie to wskazanie, że cel udziału OZE na 2030 r. – zamiast 21 proc., jak w poprzedniej wersji – może zawrzeć się w przedziale 21-23 proc. Wyższy może być osiągnięty pod warunkiem zabezpieczenia dodatkowych środków unijnym – w tym funduszy na sprawiedliwą transformację.
Udział węgla w produkcji energii elektrycznej w 2030 r. może wynieść w granicach 56-60 proc., w zależności od środków, wskazanych w celu OZE.
Na 2040 r. nie ma wskazanych sztywnych celów, ale prognozy. Prognozuje się 28,5 proc. udziału OZE i 8 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej.
Za strategiczny obszar uznano m.in. wdroz˙enie inteligentnych sieci elektroenergetycznych, utworzenie operatora informacji rynku energii i stworzenie warunków funkcjonowania Internetu Rzeczy.
Innym strategicznym obszarem jest zapewnienie warunków regulacyjnych i transakcyjnych dla realizacji i regionalnego centrum przesyłu i handlu gazem. W projekcie budowa elektrowni jądrowych miałaby się zacząć od 2024 r., kolejne bloki ruszałyby w latach 2033-2043.
Projekt PEP został uzupełniony o strategiczną Ocenę Oddziaływania na Środowisko. Przedstawiono również szereg prognoz dla sektora paliwowo-energetycznego, m.in. projekcje zuz˙ycia energii pierwotnej i finalnej w podziale na rodzaj paliwa i sektory, prognozy wytwarzania i mocy zainstalowanej energii elektrycznej oraz cen dla poszczególnych grup odbiorców. Znalazła się tam także ocena realizacji poprzedniej polityki energetycznej pan´stwa.
Uwagi do nowego projektu można zgłaszać do 29 listopada. (PAP)