Czy Rosja planuje inwazję na Ukrainę?

Grupa zadaniowa brytyjskich sił zbrojnych, licząca do 600 żołnierzy, jest w gotowości do rozmieszczenia na Ukrainie w związku z obawami, że rosyjskie wojska gromadzące się w pobliżu granicy planują inwazję na ten kraj.

zdjęcie<p>Pierewalnoje, Krym, Ukraina, 19.03.2014. Niezidentyfikowani, prorosyjscy ¿o³nierze nadal okupuj¹ ukraiñsk¹ bazê wojskow¹ w Pierewalnoje na Krymie, 19 bm. Oddzia³y prorosyjskiej samoobrony Krymu zdoby³y dziœ sztab marynarki wojennej Ukrainy w Sewastopolu. Wczoraj prezydent Rosji podpisa³ w Moskwie traktat o wejœciu Republiki Krymu i Sewastopola w sk³ad Federacji Rosyjskiej. (ukit) PAP/Jakub Kamiñski</p>

Obecnie tworzone są siły brytyjskie, składające się z członków SAS, Specjalnego Pułku Rozpoznawczego, medyków, inżynierów, łącznościowców i do 400 spadochroniarzy z 16.

W niedzielę przechodzący wkrótce na stan spoczynku szef połączonych sztabów generał Nick Carter ostrzegł, że ryzyko przypadkowego wybuchu wojny między Zachodem a Rosją jest większe niż kiedykolwiek od czasów zimnej wojny i Wielka Brytania musi być gotowa na ewentualność konfliktu zbrojnego z tym krajem.

“Rosja nie chce wywołać gorącej wojny, ale może wykorzystać wszystkie instrumenty siły, aby osiągnąć swoje cele”-powiedział.

Wybrane dla Ciebie