Centrum Zdrowia Dziecka z internetem w szpitalu
Naukowa Sieć Akademicka i Komputerowa we współpracy ze Stowarzyszeniem Mistrzowie Kodowania uruchomiła nowy program, którego beneficjentem są mali pacjenci z Centrum Zdrowia Dziecka.
Inauguracja programu “Zaprogramuj swoje marzenia” towarzyszyła festiwalowi Code Week. Ideą tego wydarzenia jest promocja programowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Polska jest jednym z 50 państw, które uczestniczą w tym festiwalu w ramach Europejskiego Festiwalu Kodowania.
W Centrum Zdrowia Dziecka był wówczas obecny także wiceminister cyfryzacji, Marek Zagórski.
“Programowanie jest jednym z priorytetów działalności edukacyjnej ministerstwa i ma podobny wymiar, jak nauka języków obcych. Bez nauki programowania młodzi ludzie za kilkanaście lat mogą nie być konkurencyjni na rynku pracy, a z naszej perspektywy najważniejsze jest, aby oni się rozwijali i aby Polska się rozwijała” – mówił wiceminister Zagórski.
NASK podkreśla, że ten projekt to szansa na wzmocnienie i uzupełnienie realizacji potrzeb edukacyjnych i rozwojowych dzieci oraz młodzieży w zakresie programowania, a także wiedzy o bezpieczeństwie komputerowym. Program ma być realizowany w szkołach przyszpitalnych, a więc miejscach, gdzie uczniom i nauczycielom szczególnie może doskwierać brak możliwości korzystania z ifrastruktury takiej, jaka istnieje w tradycyjnej szkole, czy też widoczny jest brak odpowiednich pomocy naukowych. W tej sytuacji z pomocą może przyjść więc internet i znajdujące się w nim zasoby, które chociaż w pewnym stopniu pozwolą zastąpić dotychczasowe deficyty.
Ponadto, pacjenci przebywający w szpitalu przez dłuższy czas cierpią na odizolowanie od społeczeństwa. Internet pozwoli im więc na utrzymywanie kontaktów z rodziną i rówieśnikami. Kluczową rolę odegra tutaj też widza jak bezpieczne poruszać się po internecie, którą dzieci także będą miały okazję poznać w ramach projektu.
Wspólnie ze Stowarzyszeniem Mistrzowie Kodowania, NASK poszukuje odpowiedzi na wyzwania związane z rozwojem nowych technologii, bezpieczeństwem ich użytkowania, a także dróg rozwoju kompetencji cyfrowych już u najmłodszych użytkowników internetu.
Koordynatorka Stowarzyszenia Mistrzowie Kodowania Iwona Brzózka-Złotnicka w rozmowie z PAP przyznaje, że projekt realizowany jest pilotażowo w Centrum Zdrowia Dziecka i ma wesprzeć pracujących tam nauczycieli. NASK natomiast w tym projekcie stawia na edukację w zakresie bezpieczeństwa IT skierowaną do dzieci i młodzieży oraz wsparcie rodziców w budowie kompetencji cyfrowych u dzieci.
Rozmawiając o bezpieczeństwie w sieci, kierownik działu Akademii NASK dr Agnieszka Wrońska podkreśla rolę edukacji w tym temacie.
“Im wcześniej zaczniemy ćwiczyć konkretne nawyki w zakresie kompetencji dotyczących bezpieczeństwa, tym większe są możliwości korzystania przez młodych ludzi z tego, co internet oferuje, a tym samym bogaciej i szerzej będą mogli wykorzystywać go w swoim życiu codziennym, a być może w pracy zawodowej” – tłumaczy dr Wrońska.
Grażyna Lidia Michalczuk, która sprawuje funkcję dyrektora przyszpitalnego Zespołu Szkół Specjalnych nr 78 im, również pokłada nadzieję w tym pilotażowym projekcie.
“każdy projekt, który dotyczy marzeń, jest mile widziany w takiej szkole jak moja. Bez marzeń dzieci nie są w stanie funkcjonować w środowisku rówieśniczym, dlatego ten projekt wpisuje się w wizję prowadzonej przeze mnie szkoły, ale też w system edukacji, w ramach którego w niej działamy” – tłumaczy dyrektor szkoły.
Program nie tylko pozwoli zdobywać wiedzę i umiejętności związane z programowaniem, ale także zapewni sposób na zdalne połączenie ze stacjonarnymi szkołami.
Źródło: www.kurier.pap.pl