PolskaZmiany w opłatach drogowych w Niemczech – czy polscy kierowcy powinni się nimi przejmować?

Zmiany w opłatach drogowych w Niemczech – czy polscy kierowcy powinni się nimi przejmować?

Wakacje trwają w najlepsze, a ciepłe dni skłaniają do planowania urlopów i wyjazdów rodzinnych. Polacy chętnie podróżują autami osobowymi i kamperami. Jednym z wybieranych kierunków jest Zachód, dlatego warto wiedzieć dla kogo mają znaczenie najnowsze zmiany w opłatach drogowych w Niemczech, wprowadzone w życie od 1 lipca.

Zmiany w opłatach drogowych w Niemczech – czy polscy kierowcy powinni się nimi przejmować?

Co oznaczają one dla polskich kierowców i czy uderzą Polaków po kieszeni?

Zmiany, które zostały właśnie wprowadzone, planowane były od dłuższego czasu i są wynikiem przepisów unijnych o eurowinietach, wprowadzonych w marcu 2022 roku. Dotyczą one przede wszystkim branży transportu drogowego, czyli kierowców ciężarowych, zajmujących się przewozem towarów na usługach firm logistycznych. Zgodnie z nimi, dodatkowymi opłatami zostaną obciążone pojazdy ciężarowe przekraczające masę całkowitą wynoszącą 3,5 tony. Do tej pory opłaty obowiązywały transport o masie powyżej 7,5 tony. Polscy i litewscy przewoźnicy odczują je najbardziej, ze względu na największy udział w opłatach drogowych spośród wszystkich przewoźników z zagranicy.

Według Eurostatu w 2022 roku polscy kierowcy odpowiadają za ponad 20% transportu drogowego na terenie Unii Europejskiej, z czego najwięcej przejazdów odbywa się właśnie przez Niemcy. Z raportu wynika, że polskie firmy nastawione są bardziej na transport międzynarodowy niż krajowy. Wyróżnia nas to na tle całej UE, gdzie prawie 70% udziału przypada na przewozy krajowe.

Bezpiecznie mogą za to czuć się właściciele aut osobowych i kamperów, którzy wybierają się na wakacyjne wojaże. Zmiany w opłatach ich nie dotyczą.

„Nowe stawki na niemieckich autostradach dotyczą kierowców ciężarowych i są związane z planowanym ograniczeniem emisji oraz redukcją CO2 w atmosferze. Kierowcy aut osobowych lub kamperów, którzy wyjeżdżają na wakacje przez Niemcy, nie mają czego się obawiać. Rewizja opłat, którą obserwuje się w Niemczech, jest zapowiedzią większych zmian globalnych, a przynajmniej w Europie, w kontekście branży transportu drogowego” – mówi Anna Biekonis, Country Manager, DKV Mobility Poland.

Wprowadzone opłaty są wynikiem rosnących kosztów utrzymania dróg, podatków ekologicznych, a także przepisów unijnych dla wszystkich rynków. Jest to kolejne, obok inflacji i spowolnienia gospodarki, wyzwanie dla polskich przewoźników. Reformy wprowadzane są obecnie przez kolejnych członków Unii Europejskiej na gruntach krajowych. Państwa, które wdrożyły lub są w trakcie wdrażania reform, to obecnie Niemcy, Austria, Belgia, Czechy, Estonia, Węgry, Dania i Niderlandy. Co ważne, z opłat drogowych dla pojazdów ciężarowych pozostają zwolnione auta elektryczne.

Firmą, która obserwuje zmiany od samego początku i trzyma rękę na pulsie, oferując branży transportu drogowego technologiczne rozwiązania dotyczące płatności drogowych jest DKV Mobility, platforma B2B dla płatności i rozwiązań drogowych. W czasach niepewnej sytuacji rynkowej i zmian dotyczących opłat, system pomagający w płatnościach jest rozwiązaniem wpływającym na jakość kontroli nad firmowymi kosztami. Urządzenia pokładowe zmniejszają ryzyko mandatów, oszczędzają czas i pieniądze, a także zapewniają bezpieczeństwo transakcji bezgotówkowych. DKV Box Europe to rozwiązanie zarówno dla transportu cięższego, jak i dla ciężarówek lekkich. Gwarantuje ono wygodny i bezproblemowy przejazd przez Europę, obecnie dostępne dla 17 usług płatnych w 14 krajach, z ciągle rozszerzanym zasięgiem. Urządzenie można zainstalować samodzielnie, a dzięki funkcji „plug and play” jest natychmiast gotowe do użytku.

System pomoże w logistyce firmom transportowym, natomiast Polacy wyjeżdżający własnymi autami na wakacje za granicę z naszym zachodnim sąsiadem nie muszą obawiać się dodatkowych wydatków na bramkach i mogą planować swoje podróże bez obaw o nieprzewidziane koszty.

Wybrane dla Ciebie