PolskaZatrzymania w sprawie oszustw podatkowych i prania pieniędzy

Zatrzymania w sprawie oszustw podatkowych i prania pieniędzy

W ramach szeroko zakrojonej operacji Mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) oraz Centralnego Biura Śledczego Policji, na zlecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie, dokonano zatrzymania 10 osób. Akcja miała miejsce na terenie województw mazowieckiego, lubuskiego i wielkopolskiego.

<p>Warszawa, 26.01.2020. Tabliczka informacyjna na budynku Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Warszawie, 26 bm. (rg/dw) PAP/Rafa³ Guz</p>
<p>Warszawa, 26.01.2020. Tabliczka informacyjna na budynku Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Warszawie, 26 bm. (rg/dw) PAP/Rafa³ Guz</p>

Zatrzymani są podejrzani o wystawianie fałszywych faktur i nielegalne wyłudzanie dotacji z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), co jest częścią większego śledztwa dotyczącego międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się praniem pieniędzy.

Śledczy ujawnili, że podejrzani tworzyli sieć fikcyjnych spółek, które emitowały puste faktury, rzekomo dokumentujące transakcje handlowe, głównie w zakresie tekstyliów. Śledztwo w tej sprawie zyskało na intensywności po kontroli przeprowadzonej w miejscowości Wólka Kosowska.

Oprócz wystawiania fałszywych faktur, podejrzani manipulowali dokumentacją w celu uzyskania dotacji z ARiMR. Wykorzystywali w tym celu nierzetelne faktury przy składaniu wniosków do Biura Wsparcia Inwestycyjnego ARiMR, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Szacuje się, że w wyniku tych działań wyłudzono ponad 2 miliony złotych.

Członkowie grupy byli również zaangażowani w proces prania pieniędzy, wykorzystując rachunki bankowe do realizacji międzynarodowych transakcji handlowych, zwłaszcza z Chinami. W ten sposób mogli obrócić nawet setki milionów złotych.

Do tej pory podejrzanym postawiono łącznie 65 zarzutów, w tym udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie pieniędzy, oszustwa podatkowe, fałszowanie dokumentów oraz wyłudzenia dotacji. Jedna osoba została tymczasowo aresztowana na okres trzech miesięcy, a pozostałe objęto dozorem policyjnym.

W ramach działań prewencyjnych zabezpieczono mienie podejrzanych o wartości ponad 18 milionów złotych. Przestępstwa, których się dopuszczono, mogą skutkować karą pozbawienia wolności do 8 lat oraz konfiskatą mienia równowartościowego korzyści uzyskanych z przestępstw.

CBŚP podkreśla, że śledztwo w tej sprawie jest prowadzone już od kilku lat i wciąż ma charakter rozwojowy. Wśród osób objętych śledztwem znajduje się 54 podejrzanych, którym łącznie przedstawiono 231 zarzutów. Akcja ta stanowi istotny krok w kierunku zwalczania zorganizowanej przestępczości finansowej na terenie Polski.

Wybrane dla Ciebie