RPP pozostawia stopy procentowe bez zmian – co to oznacza dla polskiej gospodarki?
W środę zakończyło się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, podczas którego RPP zadecydowała o niezmienianiu stóp procentowych NBP. Decyzja ta była zgodna z oczekiwaniami ekonomistów, którzy uważają, że stopy procentowe mogą zacząć spadać w drugiej połowie roku, zapewne pod jego koniec.
Obecnie główna stopa procentowa NBP wynosi 6,75 proc., stopa depozytowa 6,25 proc., a lombardowa 7,25 proc., dyskontowa weksli zaś 6,85 proc., a redyskontowa weksli 6,8 proc. Ostatniej podwyżki stóp procentowych dokonano we wrześniu 2022 roku.
Decyzja Rady Polityki Pieniężnej o niezmienianiu stóp procentowych wynika z sytuacji makroekonomicznej w kraju. W ostatnim czasie polska gospodarka radzi sobie dobrze, rozwija się i odnotowuje wzrost gospodarczy. Inflacja jest stabilna i utrzymuje się na poziomie około 4 procent. Z drugiej strony, na świecie pojawiły się niepewności związane z pandemią COVID-19 oraz wzrostem cen surowców energetycznych, co może wpłynąć na stabilność światowej gospodarki.
Niewątpliwie decyzja o niezmienianiu stóp procentowych ma wpływ na kredytobiorców oraz osoby posiadające oszczędności. Dla tych pierwszych brak podwyżki stóp oznacza mniejsze koszty związane z kredytami, natomiast dla drugich mniejsze zyski z lokat. Niemniej jednak, decyzja ta ma na celu utrzymanie stabilności gospodarczej i zapobieżenie ewentualnym skutkom związanym z nadmierną inflacją.
Oczywiście, decyzja Rady Polityki Pieniężnej nie jest ostateczna, a sytuacja na rynkach finansowych może się zmienić. Niemniej jednak, na chwilę obecną RPP uważa, że utrzymanie stóp procentowych na dotychczasowym poziomie jest korzystne dla polskiej gospodarki.