PolskaRozbita siatka korupcyjna

Rozbita siatka korupcyjna

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) zatrzymali sześć osób w ramach śledztwa dotyczącego powoływania się na wpływy w urzędach administracji rządowej i samorządowej oraz w aresztach śledczych i prokuraturach. Śledztwo, które nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Katowicach, jest wynikiem trwającego od 2020 roku dochodzenia.

<p>Warszawa, 26.01.2020. Tabliczka informacyjna na budynku Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Warszawie, 26 bm. (rg/dw) PAP/Rafa³ Guz</p>
<p>Warszawa, 26.01.2020. Tabliczka informacyjna na budynku Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Warszawie, 26 bm. (rg/dw) PAP/Rafa³ Guz</p>

Powiązania i Przestępstwa

Śledztwo, prowadzone przez funkcjonariuszy CBA w Krakowie, obejmuje lata 2020-2022 i dotyczy powoływania się na wpływy w administracji publicznej oraz nielegalnego ujawniania informacji przez urzędników. W grę wchodzą również nierzetelne faktury wystawiane przez podmioty gospodarcze, co miało na celu uzyskanie nienależnych zwrotów podatku VAT.

Mechanizm Korupcji

Zgromadzone dowody wskazują, że osoby posiadające lub twierdzące, że posiadają wpływy w urzędach, podejmowały próby załatwiania spraw w zamian za korzyści majątkowe. Działania te dotyczyły podmiotów z branży budowlanej oraz utylizacji odpadów. Urzędnicy ujawniali poufne informacje, co miało ułatwić realizację nielegalnych interesów.

W ramach tych działań, firmy wystawiały nierzetelne faktury, które nie dokumentowały rzeczywistych transakcji, co umożliwiało nielegalne rozliczenia podatkowe.

Zatrzymania i Dowody

20 maja 2024 roku funkcjonariusze CBA zatrzymali sześć osób, w tym dwóch urzędników z województwa lubuskiego oraz emerytowanego oficera Policji. Operacje przeprowadzono na terenie Warszawy, Katowic oraz województw: lubuskiego, podkarpackiego i kujawsko-pomorskiego. Przeszukano kilkanaście lokalizacji, zabezpieczając nośniki danych, telefony komórkowe oraz dokumentację dowodową, w tym „puste faktury”.

Zarzuty i Środki Zapobiegawcze

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Katowicach, gdzie przedstawiono im zarzuty z artykułów 230 i 230a Kodeksu Karnego. Urzędnicy usłyszeli dodatkowo zarzuty z artykułu 266 § 2 Kodeksu Karnego.

Prokurator skierował do sądu wnioski o tymczasowe aresztowanie trzech podejrzanych, które zostały zaakceptowane. Wobec dwóch innych osób, w tym wysokiego rangą urzędnika Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, zastosowano poręczenie majątkowe, a kolejna osoba została objęta dozorem Policji.

Śledztwo Trwa

To dopiero początek działań w ramach tego śledztwa, które wszczęto na podstawie zawiadomienia złożonego przez osobę wręczającą korzyść majątkową. Prokuratura zapowiada kolejne zatrzymania i kontynuację dochodzenia, które ma na celu pełne wyjaśnienie skali przestępczej działalności.

Śledztwo ma charakter rozwojowy, a ujawnione dotychczas informacje mogą prowadzić do dalszych zatrzymań i rozszerzenia zakresu postępowania.

Wybrane dla Ciebie