PolskaRadziwiłł apeluje do starostów ws. ptasiej grypy; na Mazowszu wykryto kilka ognisk zjadliwej odmiany.

Radziwiłł apeluje do starostów ws. ptasiej grypy; na Mazowszu wykryto kilka ognisk zjadliwej odmiany.

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł zaapelował do starostów o podjęcie działań mających na celu ograniczyć do minimum możliwość rozprzestrzeniania się grypy ptaków. Apel spowodowany jest wystąpieniem kilku ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Polsce, w tym potwierdzonych w ostatnich dniach ogniskach w gospodarstwach w powiecie żuromińskim.

<p>Warszawa, 07.10.2020. Koronawirus w Polsce. Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwi³³ podczas konferencji prasowej &#8220;Aktualna sytuacja epidemiologiczna na Mazowszu&#8221;, 7 bm. w Urzêdzie Wojewódzkim w Warszawie. (mr) PAP/Mateusz Marek</p>
<p>Warszawa, 07.10.2020. Koronawirus w Polsce. Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwi³³ podczas konferencji prasowej &#8220;Aktualna sytuacja epidemiologiczna na Mazowszu&#8221;, 7 bm. w Urzêdzie Wojewódzkim w Warszawie. (mr) PAP/Mateusz Marek</p>

Jak wyjaśniono, główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków H5N8 są zarażone dzikie ptaki. “Niestety bywa i tak, że do rozprzestrzeniania wirusa przyczynia się również człowiek i dlatego należy pamiętać o podstawowych zasadach postępowania” – przypomina MUW, który przekazał, że wojewódzki lekarz weterynarii wykrył siedem ognisk grypy ptaków w 2021 roku na Mazowszu. Sześć dotyczyło powiatu żuromińskiego, a jeden mławskiego.

“Proszę o przekazywanie wszystkim hodowcom, właścicielom drobiu oraz osobom pracującym na fermach drobiu informacji o konieczności zachowania szczególnej ostrożności i odpowiednich środków higieny oraz bioasekuracji przy obsługiwaniu drobiu” – napisał w związku z tym Radziwiłł w apelu przekazanym do samorządowców.

Wojewoda podkreślił też, że to “od posiadaczy drobiu oraz osób pracujących na fermach drobiu zależy, czy ryzyko wniknięcia wirusa grypy do stad zostanie ograniczone”. Konstanty Radziwiłł zapewnił przy tym, że służby wojewódzkie są w gotowości do podjęcia ewentualnych działań w przypadku wystąpienia zachorowania na Mazowszu. Jednocześnie zwrócił się z prośbą o dokonanie przeglądu procedur w zakresie wystąpienia zagrożenia epizootycznego na poziomie powiatowych centrów zarządzania kryzysowego.

W piśmie do samorządów przekazał również, że niezbędne jest przestrzeganie zasad bioasekuracji. Chodzi w nich o to, żeby m.in. zabezpieczyć paszę przed dostępem dzikich zwierząt, nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany. Nie wolno też poić drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki.

Trzeba przy tym stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem. Należy też stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób oraz przetrzymywać drób w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego chodzenia po otwartym wybiegu.

W sytuacji podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej u drobiu trzeba poinformować odpowiednie osoby i instytucje, czyli lekarza weterynarii prywatnej praktyki, powiatowego lekarza weterynarii i władze czyli wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Wybrane dla Ciebie