Procesy ruchu Reichsbürger. Spisek, który mógł zmienić Niemcy
Niemcy są w centrum uwagi międzynarodowej ze względu na trwające procesy sądowe dotyczące domniemanego spisku mającego na celu obalenie rządu. Oskarżeni to członkowie ruchu Reichsbürger, którzy według prokuratury planowali zbrojne przejęcie władzy w kraju.
Ruch Reichsbürger, czyli “Obywatele Rzeszy”, to luźno związana grupa, która nie uznaje współczesnego niemieckiego państwa, twierdząc, że zostało ono narzucone przez aliantów po II wojnie światowej. Ruch liczy około 23 tysięcy zwolenników, charakteryzujących się antysemickimi poglądami i zamiłowaniem do broni.
Według oskarżenia, spiskowcy planowali “Dzień X”, podczas którego zamierzali wkroczyć do parlamentu w Berlinie i aresztować deputowanych. Głównym celem miało być przejęcie instytucji państwowych na wszystkich szczeblach władzy.
Główne Postacie w Spisku
Najwięcej uwagi przyciąga Heinrich XIII Prince Reuss, były deweloper nieruchomości z Frankfurtu, pochodzący z arystokratycznej rodziny Reussów. 72-latek miał pełnić rolę “głowy państwa” po udanym zamachu stanu i negocjować traktat pokojowy z aliantami. Według oskarżenia, spotkania grupy odbywały się w jego domu we wschodnich Niemczech, a Prince Reuss próbował nawiązać kontakt z Moskwą poprzez konsulat rosyjski w Lipsku.
Drugą ważną postacią jest Birgit Malsack-Winkemann, była sędzia i posłanka skrajnie prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD). Prokuratura twierdzi, że wykorzystywała swoje prawa dostępu do budynków parlamentarnych, aby “przemycać” współspiskowców i rozpoznawać teren.
Zbrojna Organizacja i Środki Finansowe
Grupa była dobrze przygotowana do działania, mając dostęp do “ogromnego arsenału” broni, amunicji, noktowizorów i kajdanek. Zorganizowane były również jednostki paramilitarne składające się z 286 oddziałów, które miałyby wprowadzać nowy porządek w całym kraju. Całość operacji miała być finansowana z funduszy wynoszących około 500 tysięcy euro.
Społeczny i Polityczny Kontekst
Ekspert ds. ekstremizmu, Jan Rathje z agencji monitorującej ekstremizm CeMAS, zauważa, że ruch Reichsbürger, wywodzący się z tradycji nazistowskich, był długo niedoceniany. Rathje podkreśla, że choć planowany zamach stanu prawdopodobnie nie miałby szans powodzenia, mógłby wyrządzić poważne szkody i symbolicznie uderzyć w rząd, promując ideę jego słabości.
Znaczenie Procesów
Procesy, podzielone na trzy części z powodu ogromu sprawy, odbywają się w Stuttgarcie, Frankfurcie i Monachium. Są one kluczowe nie tylko ze względu na liczebność oskarżonych, ale także z powodu wglądu, jaki mogą dać w struktury skrajnie prawicowych sieci w Niemczech.
Śledztwo i procesy są dowodem na to, że niemiecki system sprawiedliwości poważnie traktuje zagrożenia związane z ekstremizmem i dąży do ochrony demokracji przed radykalnymi siłami.