Polska w Abu Zabi na Międzynarodowych Targach Książki
Dzisiaj zakończyły się trwające od 25 kwietnia 28me Międzynarodowe Targi Książki w Abu Zabi, Polskę reprezentowało 21 wystawców.
Było to jedno z największych wydarzeń tego typu na Bliskim Wschodzie, za organizację ze strony polskiej odpowiedzialna była ambasada RP w Abu Zabi, Instytut Książki, Instytut Adama Mickiewicza i Biblioteka Narodowa.
Jak wspomina Jaworski udało się polskim wydawnictwom podpisać kilkanaście umów przedwstępnych na wydawanie książek. Dużym zainteresowaniem poza książkami cieszyły się polskie kulinaria oraz warsztaty dla dzieci, którym towarzyszyła muzyka i taniec.Zaprezentowało się tam 21 wystawców z Polski, w tym m.in. Biblioteka Narodowa, Państwowy Instytut Wydawniczy, Instytut Adama Mickiewicza, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie, Muzeum Narodowe w Warszawie, Znak, Warszawskie Targi Książki, Targi w Krakowie, Media Rodzina, Dom Emisyjny Manuscriptum, Granna.Polski program na targach miał na celu przybliżyć innym wystawcom i odwiedzającym polską kulturę, historię i literaturę. W jego zakres wchodziły m.in. wykłady o najważniejszych aspektach kultury polskiej, warsztaty dla dzieci i spotkania z autorami m.in. Andrzejem Sapkowskim, Dariuszem Karłowiczem, Wojciechem Tomczykiem, Małgorzatą Lebdą.
Reakcje na tak zakorzenioną w polskiej kulturze i tak można by rzec egzotyczną dla mieszkańców Zjednoczonych Emiratów Arabskich literaturę były nadspodziewanie dobre jak wspomina agencji PAP Małgorzata Lebda:
Międzynarodowe Targi Książki w Abu Zabi stanowią jedną z najważniejszych imprez tego rodzaju na Bliskim Wschodzie. W 2017 roku uczestniczyło w niej 1320 wystawców z 65 krajów i odwiedziło ją ponad 300 tys. zwiedzających. Dotychczas gośćmi honorowymi targów były m.in. Szwecja, Islandia i Wielka Brytania, a w ubiegłym roku Chiny. Polska uczestniczy w targach od 2015 roku.