PolskaOtwarcie Tarnowskich Tężni.

Otwarcie Tarnowskich Tężni.

Z myślą o mieszkańcach i gościach powstało zatem nowoczesne miejsce spotkań i relaksu, w którym będzie można korzystać z leczniczych właściwości wód termalnych – z tężni solankowych, inhalatorium, parku ze ścieżkami i ławkami, pomostu i przyległego stawu, a także polany piknikowej.

Otwarcie Tarnowskich Tężni.

Tarnowskie Tężnie to kolejny element Termalnego Parku Zdrowia, który już tworzą Tarnowskie Termy i Park Tenisowy.

W weekend zostały otwarte Tarnowskie Tężnie  a wstęp do nich był bezpłatny. Potem przez cały wrzesień promocyjnie bilet wstęp będzie kosztował złotówkę.

Co o Tarnowskich Tężniach warto wiedzieć?
Właściwości tężni solankowej
Otoczenie tężni stanowi niepowtarzalny mikroklimat, dlatego godzinny spacer w zasięgu powietrza nasyconego mikroelementami aerozolu odpowiada 3 dniom pobytu nad Bałtykiem podczas sztormowej pogody, kiedy to w powietrzu unosi się najwięcej leczniczego jodu.

Aerozol solny, wytwarzany zarówno na tężni jak też w inhalatorium, działa korzystnie na drogi oddechowe poprawiając ich funkcjonowanie, wspomaga też układ odpornościowy i uzupełnia niedobór jodu.
Zaleca się korzystanie z kompleksu Tarnowskich Tężni w profilaktyce, wspomaganiu i rehabilitacji organizmu z uwzględnieniem indywidualnych zaleceń lekarza.

Wskazaniem do korzystania z Tarnowskich Tężni są: zapalenie oskrzeli i zatok, przewlekłe nieżyty nosa, gardła i zatok, astma oskrzelowa, rozedma i pylica płuc oraz niedoczynność tarczycy.

Pobyt w strefie okołotężniowej zaleca się:

– osoby dorosłe i dzieci powyżej 12 roku życia – godzina
– dzieci od 1 roku życia – pół godziny

Pobyt w inhalatorium zaleca się następująco:

– osoby powyżej 12 roku życia – 25 minut
– dzieci od 1 roku do 12 roku życia – 15 minut

 Przebywanie w strefie okołotężniowej oraz w inhalatorium należy stosować zamiennie. Całkowity czas spędzony w tężniach nie może przekraczać godziny.

Źródło solanki termalnej w Tarnowie Podgórnym  odkryto w sierpniu 2011 roku na głębokości 1200 m.   
Solanka o temperaturze 45,7oC czerpana jest  z odwiertu GT-1, który mieści się w pobliżu Tarnowskich Term. Od 2015 roku solanka ta wykorzystywana jest do kąpieli w basenach solankowych wewnętrznych i zewnętrznych.
W 2018 roku powstała koncepcja budowy Tarnowskich Tężni, aby umożliwić wykorzystanie biochemicznych właściwości lokalnej solanki w formie aerozolu wytwarzanego podczas spływania solanki po gałązkach tarniny, a także w urządzeniu umieszczonym w inhalatorium.  A 2 września 2023 roku nastąpi uroczyste otwarcie Tarnowskich Tężni.

Wybrane dla Ciebie