PolskaNowy urlop rodzicielski – MRiPS wyjaśnia, jak stosować przepisy przejściowe

Nowy urlop rodzicielski – MRiPS wyjaśnia, jak stosować przepisy przejściowe

Pracownik, który od 2 sierpnia 2022 r. do wejścia w życie nowych przepisów Kodeksu pracy korzystał z urlopu rodzicielskiego, ma prawo do skorzystania z niego w wyższym wymiarze – wyjaśniła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Nowy urlop rodzicielski – MRiPS wyjaśnia, jak stosować przepisy przejściowe

Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej w odpowiedzi na poselską interpelację wyjaśniła, że na podstawie przepisów przejściowych znowelizowanego Kodeksu pracy, prawo do dłuższego urlopu rodzicielskiego przysługuje również pracownikom, którzy korzystali z niego od 2 sierpnia 2022 r.

„Z przepisów przejściowych zawartych w ww. ustawie (art. 34) wynika, że pracownik, który w okresie od dnia 2 sierpnia 2022 r. do dnia wejścia w życie ww. ustawy miał prawo do urlopu rodzicielskiego albo jego części lub korzystał z urlopu rodzicielskiego albo jego części udzielonego na podstawie przepisów Kodeksu pracy w brzmieniu dotychczasowym, ma prawo do skorzystania z urlopu rodzicielskiego już w wyższym” – wskazała Maląg.

Wyjaśniła, że w przypadku takiego pracownika zastosowanie będzie miał art. 182.1a §4 Kodeksu pracy, z którego wynika, że każdemu z pracowników – rodziców dziecka przysługuje wyłączne prawo do 9 tygodni urlopu rodzicielskiego z wymiaru 41 albo 43 tygodni. Prawa tego nie można przenieść na drugiego z rodziców dziecka. Natomiast zgodnie z art. 182.1a §5 Kodeksu pracy skorzystanie z urlopu rodzicielskiego w wymiarze co najmniej 9 tygodni oznacza wykorzystanie urlopu przez rodzica dziecka.

Jak wskazała minister Maląg, w przypadku rodziców dziecka posiadającego zaświadczenie wynikające z ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”, którzy od 2 sierpnia 2022 r. do dnia wejścia w życie noweli Kodeksu pracy mieli prawo do urlopu rodzicielskiego na podstawie przepisów Kodeksu pracy w brzmieniu dotychczasowym, mają prawo do skorzystania z części urlopu rodzicielskiego w wymiarze różnicy pomiędzy urlopem obecnym urlopem, który obowiązywał przed 26 kwietnia.

Zgodnie z nowelizacją Kodeksu pracy, która weszła w życie 26 kwietnia obowiązują nowe przepisy dotyczące urlopów rodzicielskich. Kodeks przewiduje podwyższenie wymiaru urlopu rodzicielskiego do 41 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie i 43 tygodni w przypadku urodzenia dwojga lub więcej dzieci przy jednym porodzie. Nowe przepisy gwarantują też każdemu z rodziców prawo do 9 tygodni urlopu rodzicielskiego, którego nie można przenieść na drugiego z rodziców dziecka.

Rodzice posiadający zaświadczenie o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” mają prawo do urlopu rodzicielskiego w celu sprawowania opieki nad dzieckiem w wymiarze do 65 tygodni  w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie i 67 tygodni w przypadku urodzenia dwojga lub więcej dzieci przy jednym porodzie.

Wybrane dla Ciebie