ŚwiatKryzys w Tesli. Zyski spadają, pracownicy tracą pracę

Kryzys w Tesli. Zyski spadają, pracownicy tracą pracę

Tesla, globalny lider w produkcji pojazdów elektrycznych, zmaga się z poważnymi wyzwaniami finansowymi i rynkowymi. W pierwszym kwartale 2024 roku zyski firmy spadły o połowę, osiągając wartość 1,13 miliarda dolarów, co jest znacznym spadkiem w porównaniu z 2,51 miliarda dolarów rok wcześniej.

<p>U.S. AIR FORCE ACADEMY, Colo. &#8212;  Tesla Inc. Chief Executive Officer Elon Musk speaks with Lt. Gen. Richard Clark, Superintendent of the U.S. Air Force Academy, during the Ira C. Eaker Distinguished Speaker Presentation in the Academy&#8217;s Arnold Hall on April 7, 2022 in Colorado Springs, Colo. (U.S. Air Force photo by Trevor cokley)</p>
<p>U.S. AIR FORCE ACADEMY, Colo. &#8212; Tesla Inc. Chief Executive Officer Elon Musk speaks with Lt. Gen. Richard Clark, Superintendent of the U.S. Air Force Academy, during the Ira C. Eaker Distinguished Speaker Presentation in the Academy&#8217;s Arnold Hall on April 7, 2022 in Colorado Springs, Colo. (U.S. Air Force photo by Trevor cokley)</p>

Ta sytuacja zmusiła producenta do przyspieszenia wprowadzenia nowych modeli i ogłoszenia redukcji zatrudnienia, obejmującej zwolnienie ponad 6000 pracowników w Stanach Zjednoczonych.

Spadek popytu na pojazdy Tesla, który został spotęgowany przez rosnącą konkurencję ze strony chińskich producentów oferujących tańsze alternatywy, wywarł presję na cenę akcji firmy, która spadła o 43% w porównaniu do roku poprzedniego. Spadek ten znacząco wpłynął na wyniki finansowe firmy, co skłoniło do podjęcia drastycznych działań restrukturyzacyjnych.

W odpowiedzi na te wyzwania, Tesla ogłosiła plany przyspieszenia wprowadzenia na rynek nowych modeli samochodów, które mają pojawić się już w drugiej połowie 2025 roku. Decyzja ta była pozytywnie odebrana przez rynek, co zaowocowało wzrostem wartości akcji firmy o prawie 12,5% w notowaniach poza godzinami pracy.

Mimo wprowadzenia nowych modeli i obniżania cen w kluczowych rynkach, firma nadal zmaga się z problemami operacyjnymi. Zapowiedziane cięcia zatrudnienia dotknęły głównie zakłady produkcyjne w Kalifornii i Teksasie, co zredukowało liczbę pracowników o tysiące osób. Te redukcje stanowią około 12% ogółu zatrudnionych w Teksasie, gdzie znajduje się gigafabryka i główna siedziba firmy.

Ponadto, Tesla stoi w obliczu innych wyzwań, w tym walki o wynagrodzenie Elona Muska, które nadal budzi kontrowersje. Firma prosiła akcjonariuszy o zatwierdzenie pakietu wynagrodzeń dla Muska, który pierwotnie był wyceniany na 56 miliardów dolarów, ale ze względu na spadek wartości akcji, jego wartość obniżyła się o około 10 miliardów dolarów.

Sytuacja w Tesli nie jest wyjątkowa na rynku pojazdów elektrycznych, gdzie globalna sprzedaż napotyka na rosnącą presję ze strony producentów preferujących hybrydy. Tesla, pod kierownictwem Elona Muska, dąży do przekształcenia swoich trudności w nowe możliwości, jednak nadchodzące miesiące będą kluczowe dla ustabilizowania jej pozycji na rynku globalnym.

Wybrane dla Ciebie