Grupa przestępcza zajmująca się praniem pieniędzy rozbity przez KAS
Warmińsko-mazurska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się wystawianiem fikcyjnych faktur w nielegalnym handlu paliwami. O sprawie informowaliśmy już w czerwcu 2022 r.
Pierwszy akt oskarżenia
W sierpniu tego roku Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała do Sądu Okręgowego w Poznaniu akt oskarżenia przeciwko czterem osobom oskarżonym o pranie pieniędzy. Wśród oskarżonych znajduje się właściciel jednego z największych kantorów wymiany walut w Polsce, były prezes klubu żużlowego oraz trzech pracowników kantoru. Cała czwórka przyznała się do zarzucanego im czynu i złożyła wnioski o dobrowolne poddanie się karze.
Szczegóły przestępczej działalności
Według aktu oskarżenia, w latach 2016-2019 oskarżeni byli odpowiedzialni za wypranie sumy ponad 68 mln zł na rzecz członków tej zorganizowanej grupy przestępczej. Grupa, o której pisaliśmy w czerwcu 2022 r., została zatrzymana po zatrzymaniu siedmiu jej członków przez funkcjonariuszy KAS. Wśród nich byli trzej członkowie zorganizowanej grupy oraz cztery osoby, które zajmowały się praniem pieniędzy.
Po aresztowaniach trzech podejrzanych objęto różnymi środkami zapobiegawczymi, w tym poręczeniem majątkowym, zakazem opuszczania kraju oraz dozorem policji. Właściciel kantoru został tymczasowo aresztowany.
Konsekwencje dla Skarbu Państwa
Przestępcza działalność tej grupy przyniosła znaczne straty dla Skarbu Państwa. Materiał dowodowy sugeruje, że Skarb Państwa mógł stracić co najmniej 387 mln zł w wyniku ich działań. Śledztwo w tej sprawie nadal trwa i ma charakter rozwojowy.
Biorąc pod uwagę skalę tej zbrodni, która została określona jako “zbrodnia fakturowa”, oskarżonym grozi kara nawet do 25 lat pozbawienia wolności. Jednak fakt, że czwórka oskarżonych przyznała się do winy i wyraziła chęć dobrowolnego poddania się karze, może wpłynąć na ostateczne wyroki sądowe.