Ciekawostki„Zwolnij – chomiki na drodze!”: Nowe znaki ostrzegawcze mają chronić zagrożone gryzonie pod Szczebrzeszynem

„Zwolnij – chomiki na drodze!”: Nowe znaki ostrzegawcze mają chronić zagrożone gryzonie pod Szczebrzeszynem

Na drogach w pobliżu Szczebrzeszyna (woj. lubelskie) pojawiły się unikalne znaki ostrzegające kierowców przed chomikami europejskimi. To pierwsze tego typu oznaczenia w regionie, mające na celu ochronę tych skrajnie zagrożonych wyginięciem zwierząt, które coraz częściej giną pod kołami samochodów.

„Zwolnij – chomiki na drodze!”: Nowe znaki ostrzegawcze mają chronić zagrożone gryzonie pod Szczebrzeszynem

Znaki z napisem „Zwolnij – chomiki!” ustawiono na drodze powiatowej między Deszkowicami a Sąsiadką, w sąsiedztwie Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego. Inicjatywę prowadzi Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych (ZLPK), który podjął się działań na rzecz ochrony tego gatunku. Jak wyjaśnia Paweł Łapiński, dyrektor ZLPK, województwo lubelskie to jedno z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie chomiki europejskie wciąż występują w znacznej liczbie, choć ich populacja stale maleje.

– Obecność dróg na terenach rolnych, gdzie żyją chomiki, stwarza dla nich ogromne zagrożenie. To gatunek wyjątkowy, który wymaga szczególnej ochrony – podkreśla Łapiński. – Chcemy zwiększyć świadomość kierowców, aby zmniejszyć liczbę kolizji z tymi gryzoniami, które często giną w sposób niezauważony, bo prowadzą skryty tryb życia.

Zagrożony gatunek pod ochroną

Chomik europejski, od lat objęty ścisłą ochroną w Polsce i Unii Europejskiej, różni się od popularnego chomika domowego. To zwierzę o długości ponad 30 cm i wadze około 700 g, wyróżniające się rudym grzbietem, białymi plamami na bokach i charakterystycznym ciemnym brzuchem. Niestety, w Polsce liczba chomików drastycznie spadła – od lat 80. ich zasięg zmniejszył się aż o 75%. Wciąż można je spotkać w województwach lubelskim, małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim.

Obecność chomików w ekosystemie jest kluczowa – jako gatunek „parasolowy” ich obecność wspiera różnorodność biologiczną, zapewniając ochronę także innym organizmom żyjącym na tych terenach.

Inicjatywa ZLPK – pierwsze kroki w ochronie chomika

Dzięki znakowi „Zwolnij – chomiki!” ZLPK chce zwrócić uwagę kierowców na obecność gryzoni i zmniejszyć ryzyko ich potrącenia. Jak tłumaczy Małgorzata Bielecka, kierownik zamojskiego oddziału ZLPK, możliwe, że podobne znaki pojawią się również w innych miejscach regionu. – Już teraz duże zagrożenie stanowią również drogi krajowe, jak odcinek między Wielączą a Zamościem, gdzie często spotykamy martwe chomiki.

Pracownicy ZLPK prowadzili niedawno inwentaryzację chomików na polach uprawnych Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego, odkrywając aż 58 nor tych samotniczych gryzoni.

Zagrożenia dla chomika europejskiego

Na spadek liczebności chomika europejskiego wpływają różnorodne czynniki – od zmieniającego się klimatu, przez wzrost liczby drapieżników, po intensyfikację rolnictwa i stosowanie środków ochrony roślin. Często nadal uznawany jest za szkodnika, co nie sprzyja jego ochronie. Inicjatywa ZLPK ma na celu przełamanie tych stereotypów i zwrócenie uwagi na konieczność ochrony zagrożonego gatunku.

Wybrane dla Ciebie