Znaki, że brakuje ci witaminy H. Takie są objawy niedoboru
Witamina H, znana również jako biotyna lub witamina B7, odgrywa kluczową rolę w procesie przekształcania węglowodanów w glukozę, niezbędną do produkcji energii. Mimo że niedobory biotyny są rzadkie, ich skutki mogą być poważne — przypomina serwis Medonet. Jakie objawy mogą świadczyć o braku tej cennej witaminy?
Biotyna – co warto wiedzieć?
Biotyna należy do grupy witamin B, co oznacza, że jest rozpuszczalna w wodzie i organizm nie jest w stanie jej magazynować. Znajdziemy ją w niektórych produktach spożywczych, a także wytwarza ją nasz mikrobiom jelitowy. Witamina H wspomaga przemianę węglowodanów w glukozę, metabolizm tłuszczów i aminokwasów, a także sprzyja zdrowiu skóry, regulacji poziomu cholesterolu i cukru we krwi. Jest również niezbędna do produkcji keratyny, białka kluczowego dla zdrowych włosów i mocnych paznokci. Osoby zdrowe, które stosują zrównoważoną dietę, rzadko cierpią na niedobór biotyny – czytamy w serwisie Medonet.
Niedobory witaminy H – jakie objawy mogą wystąpić?
Chociaż niedobory biotyny są rzadkie, mogą prowadzić do szeregu objawów, takich jak wypadanie włosów, zapalenie spojówek i inne dolegliwości. Objawy te mogą narastać stopniowo, co utrudnia ich jednoznaczną identyfikację.
Kto jest najbardziej narażony na braki witaminy H?
- problemy skórne w tym czerwona wysypka, zwłaszcza na twarzy. Skóra może być bardziej skucha, może pojawić się łuszczyca i stany zapalne,
- pogorszenie się kondycji włosów, stają się one bardziej łamliwe,
- wypadanie włosów, brwi oraz rzęs,
- utrata apetytu,
- nudności,
- zmęczenie,
- bezsenność lub trudności ze snem,
- pęknięcia w kącikach ust,
- uczucie pieczenia lub kłucia w dłoniach i stopach,
- zmiany w przewodzie pokarmowym powodujące wymioty i biegunkę,
- ból mięśni,
- suchość oczu, zapalenie spojówek,
- paznokcie stają się bardziej łamliwe,
- wzrost cholesterolu we krwi.
Pomimo rzadkości niedoborów biotyny, pewne grupy osób są bardziej narażone na jej braki. Dotyczy to przede wszystkim osób z zaburzeniami wchłaniania składników odżywczych oraz z biotynidazą (BTD) – genetycznym zaburzeniem, które uniemożliwia organizmowi wykorzystanie witaminy H. Przypadłość ta dotyka jednego na 60 tys. noworodków i może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet śmierci, jeśli nie zostanie odpowiednio leczona.
Niedobór biotyny może być również spowodowany przez niektóre leki, długotrwałe stosowanie antybiotyków, a także dietę ubogą w biotynę.
Jak uzupełnić niedobory witaminy H?
Jak informuje Medonet, leczenie niedoboru biotyny zazwyczaj polega na zmianie diety i suplementacji. Witaminę H znajdziemy w wielu produktach spożywczych, takich jak jajka, orzechy, nasiona, ryby, mięso, szpinak i brokuły. Warto pamiętać, że niektóre techniki przetwarzania żywności mogą niszczyć biotynę.
- Przyjmowanie niektórych leków, w szczególności tyczy się to antybiotyków oraz leków przeciwzapalnych. Pamiętajmy również, że antybiotyki niszczą mikrobiom.
- Długotrwałe żywienie dożylne (pozajelitowe). W takim przypadku suplementacja witaminy H może okazać się konieczna do czasu odzyskania możliwości spożywania pokarmów stałych.
- Choroby jelit. Niektóre przewlekłe schorzenia mogą uniemożliwić organizmowi wchłanianie składników odżywczych z pożywienia. Należą do nich choroba Leśniowskiego-Crohna i zapalenie jelita grubego.
- Nadmierne spożywanie alkoholu.
- Ciąża. Co najmniej jednak trzecia kobiet w ciąży może zmagać się z niewielkim niedoborem biotyny.
Dzienne spożycie biotyny dla osoby dorosłej powinno wynosić 30 μg, dla przyszłych mam 35 μg, a dla dzieci 15 μg. Przy zbilansowanej diecie osiągnięcie tych wartości nie jest trudne. Przed rozpoczęciem suplementacji warto skonsultować się z lekarzem — przypomina Medonet.
Biotyna, choć często niedoceniana, odgrywa kluczową rolę w naszym zdrowiu. Jej niedobory mogą prowadzić do poważnych problemów, dlatego warto dbać o odpowiednią dietę i, w razie potrzeby, suplementację. W przypadku podejrzenia braków witaminy H niezbędna jest konsultacja z lekarzem i odpowiednie badania krwi.
Leczenie niedoboru biotyny zazwyczaj polega na zmodyfikowaniu diety i suplementacji. Witaminę H znajdziemy w wielu produktach spożywczych w tym:
- roślinach strączkowych,
- gotowanych jajkach, zwłaszcza żółtku,
- podrobach,
- owocach morza,
- nasionach słonecznika,
- orzechach,
- produktach jęczmiennych i kukurydzianych,
- kalafiorze,
- grzybach,
- bananach,
- produktach mlecznych.