Zima wróciła do polskich gór. Trudne warunki w Tatrach
Zima wróciła do stolicy polskich gór. We wtorek rano w Zakopanem leżało 10 centymetrów śniegu i prognozowane są kolejne opady. Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ostrzegają jednak, że w związku z opadami może wzrosnąć zagrożenie lawinowe.
Początek roku w Tatrach był rekordowo ciepły. 1 stycznia na Kasprowym Wierchu temperatura osiągnęła 8,1 stopnia Celsjusza, czyli o 0,9 st. C niż poprzedni styczniowy tatrzański rekord ciepła. Z tego powodu naturalny śnieg utrzymywał się dotychczas tylko w wysokich partiach gór, choć i tak było go niewiele, jak na tę porę roku. Aura w Zakopanem przypominała wiosnę.
Śnieg na Podhalu i w Tatrach zaczął padać intensywnie w nocy z poniedziałku na wtorek. Rano pokrywa śnieżna w Zakopanem wynosiła 10 centymetrów, a synoptycy zapowiadają kolejne opady. W południowej części Małopolski obowiązują ostrzeżenia wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Opady śniegu to także dobra wiadomość dla miłośników skoków narciarskich, ponieważ w piątek na Wielkiej Krokwi w Zakopanem odbędą się kwalifikacje do niedzielnego konkursu indywidualnego Pucharu Świata. Na sobotę z kolei zaplanowano konkurs drużynowy.
Na Kasprowym Wierchu we wtorek rano leżało 78 cm śniegu, a na Hali Gąsienicowej biała pokrywa wyniosła 44 cm. W Tatrach obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Zgodnie z komunikatem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oznacza on, że “pokrywa śnieżna jest na ogół związana dobrze, ale na niektórych stromych stokach jest związana umiarkowanie. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne”.
W komunikacie podano również, że panują “częściowo niekorzystne warunki”. “Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach, a szczególnie na wskazanych w komunikacie lawinowym, jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości” – czytamy.
Ratownicy TOPR przewidują, że w związku z dalszymi opadami śniegu zagrożenie lawinowe może wzrosnąć.
Tatrzański Park Narodowy poinformował, że silny wiatr znacznie utrudnia poruszanie się, zwłaszcza w partiach szczytowych gór. Pokrywa śnieżna jest bardzo mocno zróżnicowana – śnieg w niektórych miejscach jest przepadający, gdzie indziej wywiany do skały, a miejscami występują oblodzenia. Twardą, zlodowaciałą warstwę starego śniegu pokryła warstwa świeżego.
Poruszanie się w takich warunkach, wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz posiadania odpowiedniego sprzętu, takiego jak raki, czekan, kask i lawinowego ABC.