PolskaZatrzymanie Ryszarda Czarneckiego: MSWiA przypomina o klauzuli niekaralności

Zatrzymanie Ryszarda Czarneckiego: MSWiA przypomina o klauzuli niekaralności

Były europoseł PiS Ryszard Czarnecki oraz jego żona zostali zatrzymani przez Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) w związku z dochodzeniem dotyczącym afery Collegium Humanum.

<p>Warszawa, 26.01.2020. Tabliczka informacyjna na budynku Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Warszawie, 26 bm. (rg/dw) PAP/Rafa³ Guz</p>
<p>Warszawa, 26.01.2020. Tabliczka informacyjna na budynku Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Warszawie, 26 bm. (rg/dw) PAP/Rafa³ Guz</p>

Zatrzymanie miało miejsce na warszawskim Lotnisku Chopina, a małżeństwo zostało przesłuchane w prokuraturze w Katowicach. Czarnecki określił działania władz jako “polityczny teatr”.

Rzecznik prasowy MSWiA, Jacek Dobrzyński, zabrał głos w tej sprawie, przypominając o klauzuli niekaralności, która może dotyczyć osób zaangażowanych w podobne przestępstwa. W apelu na platformie X podkreślił, że osoby, które chcą uniknąć kary, powinny samodzielnie zgłosić się do CBA i ujawnić wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim służby rozpoczną działania przeciwko nim. Dobrzyński odwołał się do art. 229 par. 6 Kodeksu Karnego, który daje możliwość skorzystania z tzw. klauzuli niekaralności, jeżeli osoba zgłosi przestępstwo i wyjawi wszystkie jego szczegóły zanim organy ścigania o tym się dowiedzą.

Afera Collegium Humanum: tło i konsekwencje

Sprawa Collegium Humanum wybuchła w marcu 2023 roku, kiedy CBA zatrzymało dwie osoby podejrzane o przyjmowanie korzyści majątkowych w związku z handlem dyplomami na tej niepublicznej uczelni. Śledztwo dotyczyło procederu oferowania dyplomów MBA przez instytucje, które nie miały uprawnień do prowadzenia takich studiów. Wśród absolwentów tej uczelni znajdowali się prominentni politycy, prezesi spółek Skarbu Państwa oraz oficerowie służb specjalnych.

Śledztwo w tej sprawie nadal trwa, a nowe zatrzymania mogą wskazywać na poszerzający się zasięg afery.

Wybrane dla Ciebie