“Zapewni bezpieczeństwo funkcjonowania TVN”. J. Gowin o poprawce Porozumienia do ustawy medialnej
Porozumienie przedstawi poprawkę do ustawy medialnej, która rozszerzy grupę krajów mogących być większościowymi właścicielami mediów w Polsce o państwa OECD, do której należą Stany Zjednoczone – zapewnił wicepremier Jarosław Gowin. Jak podkreślił, poprawka ta “zapewnia bezpieczeństwo funkcjonowania TVN”.
– Zgadzamy się z intencją polegającą na tym, by doprecyzować przepisy w taki sposób, aby media działające w Polsce nie mogły wpaść w ręce kapitału pochodzącego z krajów, które kierują się antydemokratycznymi wartościami – mówił dziś w wicepremier i lider Porozumienia Jarosław Gowin, pytany o możliwość poparcia ustawy anty-TVN przez polityków tej partii.
Jak jednak dodał, “z całą pewnością te działania nie mogą wpływać na ograniczenie pluralizmu mediów”. – Nie mogą nas też konfliktować z naszym głównym sojusznikiem, jakim są Stany Zjednoczone – ocenił.
Gowin potwierdził, że Porozumienie złoży poprawkę rozszerzająca grupę krajów, które mogą być większościowymi właścicielami mediów w Polsce o państwa należące do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), w której są Stany Zjednoczone. – Ta poprawka Porozumienia z jednej strony pozwoli chronić polskie media przed wrogim przejęciem ze strony tych państw, które niekoniecznie chcielibyśmy tutaj widzieć na rynku medialnym, a z drugiej strony zapewnia bezpieczeństwo funkcjonowania TVN – zapewnił wicepremier.
Ustawa anty-TVN to nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, która ma spowodować, że spółki medialne z siedzibą w Polsce nie będą mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W zgodnej opinii komentatorów zmiany wymierzone są w niezależność TVN, której właścicielem jest amerykańska spółka Discovery.
TVN24 wciąż czeka na przedłużenie koncesji przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Ta wygasa 26 września. Wniosek o jej przedłużenie został złożony w lutym zeszłego roku.
KRRiT twierdzi, że problem leży w “sytuacji właścicielskiej” grupy TVN. Zarząd stacji w oświadczeniu napisał, że w 2015 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała wejście amerykańskiego kapitału do TVN.