Zakazane na śniadanie. 8 produktów, których nie wolno jeść na pusty żołądek.
Niektóre produkty spożywcze i napoje mogą negatywnie wpływać na organizm, jeśli są konsumowane na czczo, szczególnie w przypadku wrażliwego układu pokarmowego. Aby zapobiec dolegliwościom trawiennym, warto dowiedzieć się, czego unikać w takich sytuacjach. Medonet stworzył listę produktów, które nie są dobrym wyborem na śniadanie.
To niezbyt dobra wiadomość dla miłośników kawy, ale warto unikać jej picia zaraz po przebudzeniu. Zawarta w kawie kofeina stymuluje uwalnianie gastryny – hormonu odpowiedzialnego za produkcję kwasu żołądkowego, co może prowadzić do refluksu, wzdęć czy nudności.
“Kofeina rozluźnia także dolny zwieracz przełyku, czyli mięsień oddzielający przełyk od żołądka, co sprzyja cofaniu się treści żołądkowej” – wyjaśnia gastroenterolożka dr Robynne Chutkan w rozmowie z Real Simple. Aby uniknąć takich dolegliwości, dietetyczka Johanna Salazar sugeruje spożycie przed kawą niewielkiej, bogatej w białko lub tłuszcze przekąski, takiej jak jajko na twardo czy masło orzechowe.
Jeśli nie masz w zwyczaju spożywać pikantnych dań, jedzenie ich na pusty żołądek może prowadzić do problemów trawiennych. – Pikantne składniki mogą podrażniać błonę śluzową żołądka, zwłaszcza jeśli organizm nie jest do nich przyzwyczajony – tłumaczy dr Robynne Chutkan. Zawarta w nich kapsaicyna może zwiększać wydzielanie śluzu i przyspieszać proces trawienia, co w efekcie powoduje rozstrój żołądka lub biegunkę. Osoby z wrażliwym układem trawiennym powinny wprowadzać pikantne potrawy do diety stopniowo, unikając ich spożywania na czczo.
Medonet ostrzega również, że jedzenie produktów bogatych w cukry na pusty żołądek może wywołać gwałtowny wzrost poziomu glukozy i insuliny we krwi, co zwykle skutkuje szybkim spadkiem energii. Aby tego uniknąć, zaleca się wcześniejsze spożycie produktów bogatych w błonnik, które spowalniają wchłanianie cukrów. – Słodkie pokarmy mogą również wywołać biegunkę, ponieważ układ trawienny próbuje zrównoważyć wysokie stężenie cukru, kierując płyny i elektrolity z krwiobiegu do jelit – wyjaśnia dr Chutkan. Efektem mogą być luźne, wodniste stolce.