PolskaZa słabo segregujemy. Polska wśród krajów zagrożonych niespełnieniem unijnego celu ws. recyklingu

Za słabo segregujemy. Polska wśród krajów zagrożonych niespełnieniem unijnego celu ws. recyklingu

14 państw członkowskich UE, w tym Polska, jest zagrożonych niespełnieniem unijnego celu dotyczącego recyklingu odpadów komunalnych – oświadczyła Komisja Europejska w opublikowanym w poniedziałek sprawozdaniu.

Za słabo segregujemy. Polska wśród krajów zagrożonych niespełnieniem unijnego celu ws. recyklingu

Prawodawstwo UE wymaga, aby do 2020 r. połowa wszystkich odpadów komunalnych była przeznaczona do ponownego użycia.Te 14 krajów to: Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Estonia, Finlandia, Grecja, Węgry, Łotwa, Malta, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja i Hiszpania.

Komisja Europejska poinformowała, że oferuje tym krajom pomoc, w tym techniczną, wsparcie z funduszy strukturalnych i wsparcie w wymianie najlepszych praktyk.

Dyrektywa w sprawie odpadów została ostatnio zmieniona. W nowelizacji wprowadzono do niej bardziej ambitne cele dotyczące procentowego udziału odpadów komunalnych przeznaczonych do recyklingu.

Regulacje zakładają, że będzie to 55 proc. do 2025 r., 60 proc. do 2030 r. i 65 proc. przed 2035.Komisja ma zamiar zorganizować wizyty kontrolne “na wysokim szczeblu” w państwach członkowskich, które nie są w stanie zrealizować celu dotyczącego odpadów komunalnych na 2020 r.

W 2016 r. na jednego obywatela UE przypadało średnio 480 kg odpadów komunalnych, z czego 46 proc. zostało poddanych recyklingowi lub kompostowaniu.

Odpady komunalne stanowią jedynie około 10 proc. wszystkich odpadów wytwarzanych w UE, ale jest to jeden z najbardziej złożonych problemów m.in. ze względu na zróżnicowany skład. Wyzwaniem jest recykling tworzyw sztucznych, ponieważ tylko 40 proc. opakowań z tworzyw sztucznych poddaje się recyklingowi.

Wybrane dla Ciebie