Polska“Wszystko się robiło, żeby była wolna Polska”. Obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

“Wszystko się robiło, żeby była wolna Polska”. Obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Od spotkania prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z powstańcami warszawskimi w Parku Wolności rozpoczęły się w sobotę obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

“Wszystko się robiło, żeby była wolna Polska”. Obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

– To uczucie, które było 1 sierpnia – tego się nigdy nie zapomni, nigdy. To było coś niesamowitego – podkreśliła Anna Stupnicka-Bando ps. “Anka”, uczestniczka Powstania Warszawskiego.

– To był zryw wiary, że wreszcie te pięć lat wojny realizuje się i zaczyna się koniec – dodała Teresa Stanek ps. „Mitsuko”.

– Wszystko się robiło, żeby była wolna Polska. Żeby ci, którzy krzywdę nam robili, się wyprowadzili od nas – wspominała ze łzami w oczach Ludwika Mendelska, uczestniczka Powstania Warszawskiego.

Prezydent Andrzej Duda podkreślał, że wielkość powstańców nie polegała tylko na tym, że potrafili walczyć, polec z bronią w ręku. Wielkość ich, jak podkreślał, polegała na tym, jacy byli w czasie powstania, ale także i po nim, na tym, jakie wartości, jakiego ducha przekazywali następnym pokoleniom. – To nie do zatarcia zasługa tego pokolenia – zauważył.

– Uświadamiamy sobie ponad wszelką wątpliwość, że musimy wam podziękować za to, że jesteśmy dzisiaj bezpieczni. Bez was, bez doświadczenia Powstania Warszawskiego, być może bezpieczni byśmy nie byli – powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00, było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Do walki w stolicy przystąpiło około 40-50 tysięcy powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło około 18 tysięcy powstańców, a 25 tysięcy zostało rannych.

Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły około 180 tysięcy zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, około 500 tysięcy osób, wypędzono z miasta, które po powstaniu Niemcy zaczęli systematycznie burzyć.

Wybrane dla Ciebie