Wniosek o tymczasowy areszt dla Leszka Czarneckiego.
Prokuratura Okręgowa w Warszawie otrzymała od syndyka zawiadomienie o działaniach na szkodę Idea Banku S.A. i wyrządzeniu mu wielomilionowej szkody. Decyzje o zawieraniu niekorzystnych dla banku umów podejmował Leszek Czarnecki, wobec którego prokuratura złożyła wniosek o tymczasowe aresztowanie.
Według syndyka, gdy bankowi groziła niewypłacalność, zawierano niekorzystne umowy, w wyniku których wyrządzono szkodę na ponad 77 mln zł. Zawarcie tych umów stanowiło rozporządzanie majątkiem banku ze szkodą dla wielu wierzycieli, w tym obligatariuszy Getback S.A.
Opisane w zawiadomieniu okoliczności procesów decyzyjnych w banku są w tym zakresie zgodne z ustaleniami śledztwa w sprawie GetBack. Dlatego 3 lutego 2023 roku Prokuratura Okręgowa w Warszawie wystąpiła do sądu o tymczasowe aresztowanie Leszka Czarneckiego.
Czarnecki podejrzany jest o wyłudzenie 1140 klientów Idea Banku S.A. na kwotę 227 mln zł. Od czerwca 2021 r. prokurator wyznaczył z nim dziewięć przesłuchań. Przebywający obecnie poza granicami Polski Czarnecki, mimo informacji o wszystkich skierowanych przeciwko niemu podejrzeniach, nie stawił się na żadne z nich. Zamiast tego przesłał zaświadczenia lekarskie od zagranicznych lekarzy różnych specjalności, w których stwierdził, że ze względu na stan zdrowia nie może odbyć podróży lotniczej.
Jednak śledczy ustalili, że Czarnecki był w stanie odbyć loty trwające od 9 do 10,5 godziny z Europy do Stanów Zjednoczonych w terminach określonych w zaświadczeniach lekarskich lub w ich pobliżu. Wskazuje to, że podejrzany może pojechać do Warszawy, ale celowo jej unika. Tymczasowe aresztowanie biznesmena jest niezbędne do postawienia mu zarzutów oraz wydania międzynarodowego nakazu aresztowania i europejskiego nakazu aresztowania.