ŚwiatWicepremier Serbii Aleksandar Vulin nie otrzymał zgody na przylot do Bośni i Hercegowiny

Wicepremier Serbii Aleksandar Vulin nie otrzymał zgody na przylot do Bośni i Hercegowiny

Minister spraw zagranicznych Bośni i Hercegowiny, Elmedin Konaković, potwierdził w poniedziałek, że wicepremier Serbii, Aleksandar Vulin, nie otrzymał zgody na przylot śmigłowcem do tego kraju. Vulin miał wziąć udział w uroczystościach upamiętniających serbskie ofiary II wojny światowej we wsi Prebilovci.

Wicepremier Serbii Aleksandar Vulin nie otrzymał zgody na przylot do Bośni i Hercegowiny

Decyzja o odmowie zgody na przylot zapadła po tym, jak wniosek serbskich władz dotarł do bośniackiego ministerstwa w piątek wieczorem, z pominięciem obowiązujących procedur. Minister Konaković wyraził stanowczą opinię na temat wniosku, wskazując, że nie został on rozpatrzony pozytywnie z uwagi na wcześniejsze kontrowersyjne wypowiedzi Vulina.

“Gdyby była to poważna osoba, moglibyśmy poczynić pewne wysiłki, aby ewentualnie rozwiązać problem. Ponieważ jednak to ktoś, kto bezpośrednio i wielokrotnie atakował suwerenność Bośni i Hercegowiny i groził nam wojną, nie udzieliłem zgody na przyjazd” – powiedział Konaković w rozmowie z telewizją N1

Szef bośniackiej dyplomacji podkreślił również, że dopóki Vulin nie zmieni swoich poglądów, nie otrzyma zgody na wjazd do Bośni i Hercegowiny. Dodał jednak, że nie może uniemożliwić Vulinowi przyjazdu do kraju, o ile nie będzie on przemieszczał się śmigłowcem, co wymaga specjalnej zgody.

Aleksandar Vulin, który miał odwiedzić Prebilovci w związku z rocznicą upamiętniającą serbskie ofiary II wojny światowej, jest postacią budzącą kontrowersje. W przeszłości został odznaczony przez rosyjską FSB za wkład we współpracę służb serbskich i rosyjskich. W lipcu 2023 roku Stany Zjednoczone nałożyły na niego sankcje, oskarżając go o korupcję, udział w handlu narkotykami oraz powiązania z Rosją.

Vulin jest także znany jako zwolennik idei tzw. serbskiego świata, promującej jedność Serbów zamieszkujących różne kraje Bałkanów, w tym Bośnię i Hercegowinę. Jego stanowisko i działania często spotykają się z krytyką ze strony sąsiednich państw, co jeszcze bardziej zaostrza stosunki dyplomatyczne w regionie.

Wybrane dla Ciebie