MazuryW “warmińskich Pompejach” archeolodzy odkryli skarb XIV-wiecznych monet

W “warmińskich Pompejach” archeolodzy odkryli skarb XIV‑wiecznych monet

Depozyt złożony z około 150 XIV-wiecznych brakteatów, a także głowicę średniowiecznego miecza i inne militaria odkryli archeolodzy z Uniwersytetu Gdańskiego prowadzący wykopaliska w Barczewku pod Olsztynem.

W “warmińskich Pompejach” archeolodzy odkryli skarb XIV-wiecznych monet

Miejsce, w którym archeolodzy pracują już 10. sezon, nazwano “warmińskimi Pompejami”, ponieważ na wczesnym etapie rozwoju miasto Wartberg zostało całkowicie zniszczone przez najazd wojsk litewskich książąt Kiejstuta i Olgierda w 1354 r. Nigdy nie zostało odbudowane ani ponownie zasiedlone, więc zgliszcza przetrwały stulecia w nienaruszonej formie. Dla naukowców jest to “kapsuła czasu” i bezcenne źródło wiedzy o początkach Warmii.

Jak przekazał PAP kierujący badaniami dr Arkadiusz Koperkiewicz z Uniwersytetu Gdańskiego, wśród tegorocznych odkryć jest depozyt monet złożony ze 150 brakteatów, czyli bitych jednostronnie monet z cienkiej srebrnej blaszki.

“Zespół składa się z tzw. fenigów brakteatowych, których wartość materialna nie była wielka. Jest cenny, ponieważ zawiera prawdopodobnie wszystkie rodzaje drobnych monet, które w poł. XIV w znajdowały się w obiegu na Warmii” – powiedział archeolog.
Wybrane dla Ciebie