W Szczecinie powstała mozaika ”Bohaterki” poświęcona mieszkankom miasta
Mozaikę “Bohaterki” poświęconą zarówno zasłużonym dla historii miasta szczeciniankom, jak i wszystkim mieszkankom miasta, odsłonięto w środę na osiedlu Świerczewo. Ma też powstać publikacja poświęcona bohaterkom Szczecina.
Jak dodała, mozaika poświęcona jest m.in. architektce i animatorce kultury Helenie Kurcyuszowej, która nadała nazwy wielu ulicom w powojennym Szczecinie, założycielce pierwszej po wojnie polskiej szkoły ponadgimnazjalnej Janinie Szczerskiej czy właścicielce pierwszego baru ze szczecińskimi pasztecikami Bogumile Polańskiej.
Mozaika, której projekt stworzyła Patrycja Makarewicz-Leszczyńska, ułożona została w okolicach bloków mieszkalnych przy ul. Mikołajczyka na osiedlu Świerczewo. Przedstawia zarysy trzech kobiecych postaci.
“Chcieliśmy się skupić na tym, że są to kobiety – zdecydowaliśmy, że żadnej z nich nie będziemy dokładnie portretować. Chodzi po prostu o połowę społeczeństwa, wolimy przekaz uniwersalny” – mówiła Ada Krawczak ze stowarzyszenia Oswajanie Sztuki. Dodała, że twórcom zależało na tym, by mozaika powstała blisko ulicy Ku Słońcu – jednej z tych, którym nazwę nadała Helena Kurcyusz.
Podkreśliła, że pomysł przywracania Szczecinowi mozaik powstał trzy lata temu, to piąta tego typu realizacja. “To czasochłonna forma, wymagająca więcej pracy niż na przykład murale, potrzebny jest do tego cały zespół. Mam nadzieję, że każda kolejna mozaika jest coraz lepsza” – zaznaczyła Krawczak.
Jak wskazała, kafle, z których składa się obraz, pochodzą z recyklingu, stowarzyszenie otrzymuje je od sklepów lub od mieszkańców miasta.
Wkrótce ma się też ukazać publikacja przybliżająca historie kobiet związanych ze Szczecinem, przeznaczona m.in. dla rodziców, nauczycieli czy animatorów kultury.