BiznesW styczniu br. sprowadzono do Polski prawie 74,5 tys. używanych samochodów

W styczniu br. sprowadzono do Polski prawie 74,5 tys. używanych samochodów

Blisko 74,5 tys. używanych aut sprowadzono w styczniu br. do Polski, tj. o 8,5 proc. więcej niż rok temu – podał Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego. Wzrasta udział sprowadzanych pojazdów z silnikiem Diesla – wskazał prezes PZPM Jakub Faryś.

W styczniu br. sprowadzono do Polski prawie 74,5 tys. używanych samochodów

Ponad połowa sprowadzonych do Polski używanych samochodów ma ponad 10 lat. Od początku 2016 roku ich średni wiek utrzymuje się powyżej 11 lat. W grudniu ub.r. wyniósł 11,4 roku.

Jak zaznaczył w rozmowie z PAP szef Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) Jakub Faryś, w ciągu ostatnich dziesięciu lat obserwujemy wzrost liczby pierwszych rejestracji używanych samochodów osobowych.

“Tylko w pierwszym miesiącu tego roku zarejestrowano 74 tys. 482 sztuk, czyli o 8,5 proc. więcej samochodów używanych niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Niestety, blisko 40 proc. z nich to samochody z normą Euro 4, więc co najmniej dziewięcioletnie” – wskazał. Dodał, że wzrasta też udział sprowadzanych pojazdów z silnikiem Diesla.

Według Farysia, rosnący import używanych jest przede wszystkim efektem wzrostu cen nowych samochodów. “Producenci muszą sprostać bardzo ambitnym celom redukcji emisji CO2 i ponieść koszty wprowadzenia na rynek pojazdów z nowymi napędami np. elektrycznymi – jak również modyfikacji obecnych konstrukcji pojazdów do aktualnych wymogów. Z drugiej strony obserwujemy zjawisko wprowadzania przez kraje zachodnie restrykcji w stosunku do starszych samochodów, co powoduje ich zwiększoną podaż” – tłumaczy.

Dodał, że popyt na naszym rynku jest z kolei napędzany większą ilością środków, którymi dysponują potencjalni nabywcy. “Nie są to jednak na tyle duże kwoty, żeby wszyscy Polacy mogli myśleć o zakupie nowego auta” – wskazał.

Zwrócił uwagę, że wśród nabywców ciągle największą popularnością cieszą się dobrze wyposażone kilku- lub kilkunastoletnie samochody marek premium – nawet z dużym przebiegiem w miejsce mniejszego, gorzej wyposażonego – ale nowego samochodu.

Wydaje się, że w bieżącym roku trend wzrostowy będzie się utrzymywał, co niestety będzie niekorzystnie wpływało na środowisko – ocenił szef Związku.

Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego powstał w 1992 roku. Liczy 53 członków – producentów i przedstawicieli producentów pojazdów w Polsce. (PAP)

Wybrane dla Ciebie