W Poznaniu powstał “ekologiczny mural” dedykowany Janowi Kulczykowi
Na jeden ze ścian Centrum Akademickiego Polonez w Poznaniu powstał mural „Szarość może być zielona”, który zadedykowano pamięci Jana Kulczyka w podziękowaniu za jego zaangażowanie i przedsięwzięcia społeczne prowadzone na terenie Poznania. Mural jest jednym z największych w stolicy Wielkopolski, a do jego wykonania użyto tzw. ekologicznych farb.
Mural „Szarość może być zielona” powstał na południowej ścianie Centrum Akademickiego Polonez. Ma powierzchnię 370 m2 i jest projektem artystycznym Łukasza Gruszczyńskiego. Ambasadorami przedsięwzięcia, jako inicjatywy międzyinstytucjonalnej zostali: Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu i Fundacja Malta.
Podjęto decyzję, by pracę zadedykować Janowi Kulczykowi w ramach podziękowań za „wieloletnie zaangażowanie w dziesiątki przedsięwzięć społecznych w stolicy Wielkopolski”.
Jak to możliwe? Projekt wykonano „ekologicznymi farbami”, czyli takimi o właściwościach fotokatalitycznych. Jak wyjaśnia Fundacja Malta, dzięki dodaniu do nich dwutlenku tytanu dochodzi do reakcji w wyniku której usuwane są bakterie, grzyby, wirusy, a także zmniejszane jest zanieczyszczenie powietrza w okolicy.
Poza funkcją „oczyszczającą” farba zatrzymuje też gorący składnik promieni słonecznych, dzięki czemu ciepło jest w dużej mierze utrzymany wewnątrz budynku, co jednocześnie obniża temperaturę pomalowanej powierzchni, a to zmniejsza koszty chłodzenia budynku.