Koronawirus w PolsceW Polsce wykonano ponad 4,7 mln szczepień przeciw COVID-19.

W Polsce wykonano ponad 4,7 mln szczepień przeciw COVID-19.

W Polsce wykonano ponad 4,7 mln szczepień przeciw COVID-19, z czego blisko 1,7 mln drugą dawką. Zgłoszono 4973 niepożądane odczyny, w większości łagodne. EMA nie stwierdziła żadnych problemów z jakością lub konkretną serią szczepionki AstryZeneki. Od czwartku na szczepienia mogą się rejestrować osoby w wieku 67-69 lat.

<p>Sosnowiec, 12.02.2021. Koronawirus w Polsce. Wakcynacja nauczycieli szczepionk¹ firmy AstraZeneca przeciwko Covid-19 w Szpitalu Miejskim w Sosnowcu, 12 bm. Chêæ jej przyjêcia  zg³osi³o dot¹d 268 tys. pedagogów pracuj¹cych stacjonarnie, w tym m.in. klas I-III szkó³ podstawowych, szkó³ specjalnych i przedszkoli. (ag/dw) PAP/Andrzej Grygiel</p>
<p>Sosnowiec, 12.02.2021. Koronawirus w Polsce. Wakcynacja nauczycieli szczepionk¹ firmy AstraZeneca przeciwko Covid-19 w Szpitalu Miejskim w Sosnowcu, 12 bm. Chêæ jej przyjêcia zg³osi³o dot¹d 268 tys. pedagogów pracuj¹cych stacjonarnie, w tym m.in. klas I-III szkó³ podstawowych, szkó³ specjalnych i przedszkoli. (ag/dw) PAP/Andrzej Grygiel</p>

Na rządowych stronach gov.pl poinformowano w czwartek, że dotychczas podano 4 738 902 dawki szczepionki – 3 074 378 pierwszej i 1 664 524 drugiej.

Po iniekcjach zgłoszono 4973 niepożądane odczyny poszczepienne, w większości łagodne, objawiające się zaczerwienieniem i krótkotrwałym bólem w miejscu wkłucia.

Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce zastrzyki przeciw COVID-19, zutylizowano w sumie 5879 dawek.

Z raportu wynika, że do naszego kraju trafiło łącznie 5 728 100 dawek szczepionek, a do punktów szczepień dostarczono 4 904 750 dawek.

Unijna komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides poinformowała, że do czwartku w Unii Europejskiej podano 53 mln dawek szczepionek przeciw Covid-19. Zwróciła jednocześnie uwagę, że na solidarności europejskiej zaczynają się pojawiać rysy, ale jej zdaniem, gdyby nie Unia Europejska, w Europie doszłoby do “wojny szczepionkowej”. Przekonywała, że konieczne jest bezpieczne otwarcie Europy do lata, aby uniknąć wybuchu społecznej frustracji.

“Musimy uniknąć nienaprawialnych szkód w naszych gospodarkach, musimy przyspieszyć kampanie szczepień” – podkreśliła.

Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock ogłosił w czwartek, że Gibraltar stał się w środę pierwszym miejscem na świecie, w którym przeciw Covid-19 zaszczepiono całą dorosłą populację. Zamieszkany przez ok. 33 tys. osób Gibraltar jest brytyjskim terytorium zamorskim.

W czwartek dyrektor Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke poinformowała, że szczepionka przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna. “Jej zalety związane z ochroną ludzi przed Covid-19 przeważają (…) nad ryzykiem. Szczepionka nie jest związana ze zwiększeniem ogólnego ryzyka zakrzepów krwi u osób, które ją otrzymały” – oświadczyła Cooke.

EMA nie stwierdziła żadnych problemów z jakością lub konkretną serią szczepionki AstryZeneki. Zapowiedziała też, że zamierza nadal badać doniesienia dotyczące związku między zakrzepami krwi, a tym preparatem.

“Mam nadzieję, że dzisiejsze stanowisko Europejskiej Agencji Leków (EMA) troszeczkę uspokoi lęki i wszyscy wrócą do normalnego trybu zgłaszania się na szczepienie AstrąZeneką; to pełnowartościowy preparat” – powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

“Po raz kolejny okazało się, że jeżeli podejmujemy decyzje nie pod wpływem emocji, tylko opierając się na faktach, patrząc dokładnie, co się dzieje, to te decyzje są trafione i tak jest również z naszą decyzją o braku zawieszenia szczepienia AstrąZeneką” – powiedział minister zdrowia.

Szczepionki AstryZeneki dają skuteczną ochronę przed ciężkim przebiegiem choroby, w tym przed zgonem. Polska podjęła w sprawie taką samą spójną decyzję jak EMA – powiedział prezes urzędu rejestracji leków Grzegorz Cessak.

Dodał, że te decyzje podjęto jako środki ostrożności po analizie sytuacji w danych krajach. Zaznaczył przy tym, że wątpliwości nie dotyczyły wady jakościowej, dystrybucji czy przechowywania. “Można powiedzieć, że w jakimś stopniu ta decyzja nie była merytoryczna” – ocenił.

Szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk poinformował, że 25 marca uruchomiony zostanie powtórny nabór do szczepień seniorów 70 plus. Dodał jednocześnie, że do końca miesiąca powinniśmy mieć ok. 20 proc. więcej przeprowadzonych szczepień niż zakładano.

“Te osoby, które w czasie styczniowej rejestracji nie zapisały się, bo nie było już terminów w związku z brakiem szczepionek, od 25 marca będą mogły zapisywać się na kolejny kwartał, a więc na miesiące: kwiecień, maj, czerwiec” – przekazał Dworczyk.

Jak wyjaśnił, termin ten jest podyktowany rekomendacjami Rady Medycznej, by ta grupa wiekowa była szczepiona preparatami mRNA, czyli szczepionkami firmy Pfizer i Moderna, a harmonogramy tych dostawców cały czas nie są potwierdzone.

“Jak już będziemy mieli potwierdzone harmonogramy dostaw na drugi kwartał, wtedy będziemy mogli za pośrednictwem punktów szczepień wystawić kalendarze i rozpocząć rejestracje. Dlatego właśnie wcześniej mogą się rejestrować osoby młodsze do szczepień szczepionką AstraZeneca, a dopiero od 25 marca seniorzy powyżej 70 roku życia” – podkreślił szef KPRM.

W woj. podlaskim wykonano ostatniej doby 4,9 tys. szczepień przeciwko COVID-19. Łącznie zrealizowano ponad 155,5 tys. szczepień. Drugą dawką zaszczepiono 53 tys. 810 osób, łącznie wykonano 155 tys. 577 szczepień. Ostatniej doby drugą dawkę dostało w woj. podlaskim 1979 osób.

Na Pomorzu Zachodnim wykonano dotychczas 204 349 szczepień. Drugą dawką preparatu przeciw COVID-19 podano 73 085 osobom. Dzienna liczba szczepień w woj. zachodniopomorskim wyniosła 4680 (była ponad dwukrotnie wyższa niż dzień wcześniej), w tym drugą dawką – 1727 (w środę liczba ta wyniosła 471).

W Lubelskiem wykonano dotąd ponad 271 tys. szczepień przeciwko COVID-19. Drugą dawkę szczepionki przyjęło blisko 97 tys. osób. Ostatniej doby wykonano ponad 7,9 tys. szczepień. Ich dzienna liczba na 10 tys. mieszkańców wynosi 37,32, co plasuje woj. lubelskie na trzecim miejscu w kraju, po woj. podlaskim i woj. dolnośląskim.

W woj. opolskim wykonano 120 099 zastrzyków, z czego 42 862 drugą dawką.

W woj. świętokrzyskim szczepionkę przeciw COVID-19. otrzymało 133 959 osób. Stanowi to ponad 10 proc. wszystkich mieszkańców. Drugą dawkę przyjęło 48 017 osób.

Na Warmii i Mazurach wykonano w sumie 169 697 szczepień przeciwko COVID-19, w tym 57 258 drugą dawką. Zdaniem dyrektor ds. pielęgniarstwa Małgorzaty Zalewskiej niektórzy z pacjentów mających przyjąć szczepionki AstryZeneki rezygnowali, uprzedzając o tym telefonicznie. Najczęściej mówili, że się zastanowili i chcą być może czekać na inną szczepionkę.

“Wczoraj z 30 pacjentów przyszło 18. Była to jak dotąd największa liczba pacjentów, którzy zrezygnowali jednego dnia. Mamy listy rezerwowe, telefonujemy w takich sytuacjach do innych osób” – mówiła.

W Wielkopolsce przeciwko COVID-19 zaszczepiono w sumie ponad 407 tys. osób, z czego prawie 138 tys. podano dwie dawki preparatu.

W regionie łódzkim szczepionkę przeciw COVID-19, otrzymało 316,9 tys. osób, z czego drugą dawkę preparatu 116,8 tys. Dzienna liczba szczepień wyniosła ok. 8,8 tys., w tym blisko 2,9 tys. drugą dawką.

W woj. pomorskim przeprowadzono w sumie 318 904 szczepienia przeciw COVID-19, w tym 111 110 drugą dawką. W Trójmieście podano dotąd 167 103. Dzienna liczba szczepień na Pomorzu wynosi 8494, z czego 2933 wykonano drugą dawką.

W woj. śląskim podano dotychczas mieszkańcom 507 172 dawki szczepionki przeciw COVID-19. Dwie dawki przyjęło już prawie 178 tys. osób.

Wybrane dla Ciebie