Koronawirus w PolsceW Polsce wykonano dotychczas ponad 6,2 mln szczepień.

W Polsce wykonano dotychczas ponad 6,2 mln szczepień.

W Polsce wykonano łącznie ponad 6,2 mln szczepień. Ponad 2 mln osób zostało już zaszczepionych drugą dawką. Do Polski trafiło dotychczas prawie 7,8 mln szczepionek.

<p>Gliwice, 30.03.2021. Koronawirus w Polsce. Przygotowanie do szczepienia przeciw COVID-19 w punkcie na terenie lodowiska Tafla w Gliwicach, 30 bm. (amb/ran) PAP/Andrzej Grygiel<br />
***Zdjêcie mo¿e ilustrowaæ wy³¹cznie teksty informuj¹ce o szczepieniach. Zakaz publikacji zdjêcia w kontekœcie negatywnym***</p>
<p>Gliwice, 30.03.2021. Koronawirus w Polsce. Przygotowanie do szczepienia przeciw COVID-19 w punkcie na terenie lodowiska Tafla w Gliwicach, 30 bm. (amb/ran) PAP/Andrzej Grygiel<br /> ***Zdjêcie mo¿e ilustrowaæ wy³¹cznie teksty informuj¹ce o szczepieniach. Zakaz publikacji zdjêcia w kontekœcie negatywnym***</p>

W Polsce wykonano łącznie 6 270 976 szczepień, w tym 4 231 313 pierwszą dawką i 2 039 663 drugą – wynika z zestawienia opublikowanego w czwartek na rządowej stronie gov.pl. Dzienna liczba szczepień wyniosła 183 199.

Do naszego kraju trafiło łącznie 7 762 460 dawek szczepionek, a do punktów szczepień dostarczono ich 6 671 660. Po zastrzykach zanotowano 5471 niepożądanych odczynów. Zutylizowano 6910 dawek. Szczepienia w Polsce rozpoczęto 27 grudnia ub.r. Na razie są one wykonywane trzema dopuszczonymi do obrotu unijnego preparatami firm Pfizer, Moderny i AstryZeneki.

W czwartek rano Michał Dworczyk – pełnomocnik rządu ds. szczepień – poinformował, że dla osób w wieku 40-59 lat, które wypełniały od stycznia formularz deklarując gotowość do zaszczepienia się, zostały wystawione e-skierowania i otworzono możliwość do rejestracji na konkretny termin szczepienia. Jak podał to grupa licząca ponad 600 tys. osób. Około 60 tys. czterdziestolatków otrzymało terminy na kwiecień.

Przyznał jednocześnie, że z powodu usterki systemu, część osób w wieku 40-59 lat rejestrowała się na kwietniowe terminy szczepień. Dlatego – jak mówił – na kilka godzin zostaje wstrzymana rejestracja; potem do każdej takiej osoby zadzwoni konsultant lub automat proponując termin w drugiej połowie maja.

“Żadni czterdziestolatkowie i pięćdziesięciolatkowie, którzy w styczniu czy w lutym nie złożyli deklaracji przez formularz elektroniczny gotowości zaszczepienia się, nie mogą się dzisiaj zapisać i nie będą mogli się zapisać dzisiaj – tylko wtedy, gdy przyjdzie ich kolej wiekowa. To dotyczy wyłącznie osób, które się zarejestrowały w styczniu czy w lutym jako osoby gotowe do szczepienia i nie otrzymały terminu” – powiedział Dworczyk.

Dworczyk informował, że cały czas mogą się rejestrować wszystkie osoby powyżej 60. roku życia. “Ostatnio tych zgłoszeń było dużo mniej, ale nie możemy dopuścić do sytuacji, gdzie osoby czterdziestokilkuletnie czy pięćdziesięciokilkuletnie będą szczepione przed seniorami powyżej 70. czy przed osobami powyżej 60. roku życia”– powiedział.

Według zapowiedzi rządu nowy plan przewiduje wykonanie 20 mln szczepień do końca drugiego kwartału oraz zaszczepienie wszystkich chętnych Polaków do końca sierpnia.

W drugim kwartale Polacy będą mogli przyjąć szczepionkę w: przychodniach POZ (i innych stacjonarnych placówkach medycznych), szpitalach rezerwowych, szpitalach powiatowych (w każdym powiecie 1 szpital), punktach samorządowych (w każdym powiecie 1 punkt samorządowy), punktach drive thru, zakładach pracy oraz w aptekach.

Zmieniły się zasady kwalifikacji i wykonywania szczepień. W drugim kwartale zarówno zakwalifikować do szczepienia, jak i je wykonać będą mogli: lekarz, lekarz stomatolog, felczer, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, diagnosta laboratoryjny, farmaceuta, fizjoterapeuta oraz student ostatniego roku studiów medycznych.

W kwietniu codziennie uruchamiane będą zapisy dla kolejnych roczników. Rejestracja będzie prowadzona zgodnie z harmonogramem: 12 kwietnia – rocznik 1962, 13 kwietnia – rocznik 1963, 14 kwietnia – rocznik 1964, 15 kwietnia – rocznik 1965, 16 kwietnia – rocznik 1966, 17 kwietnia – rocznik 1967, 19 kwietnia – rocznik 1968, 20 kwietnia – rocznik 1969, 21 kwietnia – rocznik 1970, 22 kwietnia – rocznik 1971, 23 kwietnia – rocznik 1972.

Dworczyk sprecyzował w czwartek, że po świętach przedstawione będą zasady i terminy szczepień w nowej formule, które będą się odbywać m.in. w zakładach pracy. “Na razie zamiarem jest, by najpierw zostali zaszczepieni pracownicy największych firm, bo zależy nam na tempie szczepień” – dodał.

Szczepienia w Polsce rozpoczęto 27 grudnia ub.r.

Wybrane dla Ciebie