W pierwszym półroczu br. Tauron przyłączył ponad 34,6 tys. nowych mikroinstalacji OZE
W pierwszym półroczu br. działająca na południu Polski firma Tauron Dystrybucja przyłączyła do sieci energetycznej ponad 34,6 tys. mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 235 megawatów. To przeszło dwukrotnie więcej niż w całym zeszłym roku.
W sumie Tauron przyłączył już do sieci energetycznej ok. 77 tys. mikroinstalacji, głównie fotowoltaicznych, o łącznej mocy ok. 526 megawatów. Mikroinstalacja to odnawialne źródło energii elektrycznej o mocy zainstalowanej do 50 kW.
W ostatnich czterech latach liczba takich instalacji rośnie skokowo – z ponad 4 tys. w roku 2017 (o łącznej mocy 24 megawatów), poprzez ponad 8 tys. (o łącznej mocy blisko 50 megawatów) w roku 2018 do przeszło 30,4 tys. w ubiegłym roku.
Łączna moc wszystkich przyłączonych w 2019 r. odnawialnych źródeł energii wyniosła 278 megawatów, z czego 206 MW to mikroinstalacje. W tym roku dynamika wzrostu w Tauronie jest jeszcze większa.
Prawie wszystkie mikroinstalacje przyłączone w pierwszym półroczu 2020 (za wyjątkiem jednej biogazowni rolniczej) zostały wykonane w technologii fotowoltaicznej. Spółka przyłączyła także 23 odnawialne źródła energii inne niż mikroinstalacje; była wśród nich jedna elektrownia wodna, pozostałe również były oparte na fotowoltaice. W sumie łączna moc instalacji OZE przyłączonych przez Tauron w pierwszym półroczu br. wyniosła 254 MW.
Tauron Dystrybucja to największy w Polsce dystrybutor energii elektrycznej, dysponujący siecią 235 tys. km linii energetycznych na obszarze blisko 58 tys. km kw. Rocznie firma przesyła blisko 50 tys. gigawatogodzin energii do ok. 5,6 mln klientów. Spółka jest częścią grupy energetycznej Tauron Polska Energia.
Dotychczas Tauron przyłączył do sieci energetycznej mikroinstalacje oraz inne odnawialne źródła energii o łącznej mocy blisko 1,5 gigawata. Na terenie działania spółki najwięcej mikroinstalacji jest w woj. śląskim i małopolskim, mniej na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Grupa planuje uruchomienie programów inwestycyjnych, zwiększających potencjał do przyłączania kolejnych OZE oraz poprawiających elastyczność sieci dystrybucyjnej.
Rozwój energetyki odnawialnej to jedno z założeń ogłoszonego wiosną ub. roku przez grupę Tauron “zielonego zwrotu”, w ramach którego Grupa zamierza znacząco zwiększyć udział energii ze źródeł odnawialnych, zmniejszając jednocześnie udział konwencjonalnych źródeł węglowych.
Przedstawiciele grupy Tauron wyliczyli, że w Polsce jest średnio ok. tysiąc godzin słonecznych rocznie, co wystarcza do efektywnego działania instalacji fotowoltaicznych i zaspokojenia rocznego zapotrzebowania na energię przeciętnego gospodarstwa domowego. Dlatego – przekonują energetycy – warto zostać samodzielnym producentem zielonej energii i rozważyć zakup instalacji fotowoltaicznej.
Instalacja złożona z 15 paneli wystarcza do zaspokojenia potrzeb energetycznych domu jednorodzinnego, czyli wytworzenia 4,5 megawatogodziny energii elektrycznej. Taka ilość prądu pozwala zarówno na codzienne korzystanie z urządzeń AGD, jak i ogrzewanie domu jesienią i wiosną.
Instalacja podłączona jest do sieci energetycznej, z której w każdym momencie można pobrać potrzebną ilość prądu lub oddać jego nadwyżkę – przepływy prądu reguluje dwukierunkowy licznik energii. Nadmiar energii wprowadzonej do sieci można odbierać przez kolejny rok.
Moduły instalacji fotowoltaicznej są zbudowane z cienkich płytek krzemowych, zalaminowanych i zamkniętych w aluminiowej ramie. Wytrzymają burze, gradobicia i temperatury do minus 30 stopni Celsjusza. Szacuje się, że instalacja fotowoltaiczna może pracować nawet 25 lat.