W piątek mija termin na złożenie wniosku ws. głosowania przez pełnomocnika
Piątek to ostatni dzień, kiedy wyborcy, którzy ukończyli 60 lat i niepełnosprawni mogą złożyć wniosek ws. głosowania przez pełnomocnika w wyborach prezydenckich.
Wyborcy niepełnosprawni o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i osoby, które ukończyły 60. rok życia mogą głosować przez pełnomocnika. Do tego potrzebne jest wcześniejsze sporządzenie tzw. aktu pełnomocnictwa, który uprawnia do głosowania za pośrednictwem ustanowionego pełnomocnika w obu turach wyborów.
W tym celu najpóźniej w piątek trzeba złożyć wniosek do wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) gminy, w której jest się ujętym w rejestrze wyborców.
Do wniosku trzeba dołączyć m.in. pisemną zgodę na przyjęcie pełnomocnictwa osoby, która ma być pełnomocnikiem, kopię aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności oraz kopię zaświadczenia o prawie do głosowania pełnomocnika (jeśli osoba ta nie jest ujęta w rejestrze wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa).
Akt pełnomocnictwa jest sporządzany w miejscu zamieszkania wyborcy, chyba, że wyborca we wniosku zaznaczy inaczej (ale zawsze na obszarze danej gminy).
Pełnomocnictwo można wycofać najpóźniej na dwa dni przed dniem wyborów, składając w urzędzie gminy oświadczenie, albo w dniu głosowania dostarczając oświadczenie obwodowej komisji wyborczej zanim pełnomocnik odda głos.
Wyborcy, którzy zgłosili zamiar głosowania korespondencyjnego nie mogą głosować przez pełnomocnika.
Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca, a ewentualna druga tura – 12 lipca.(PAP)