PolskaW całym kraju trwają szczepienia medyków przeciw COVID-19

W całym kraju trwają szczepienia medyków przeciw COVID-19

W całym kraju trwają szczepienia pracowników sektora ochrony zdrowia. Z informacji podawanych przez rzecznika rządu Piotra Müllera wynika, że dotychczas przeciw COVID-19 zaszczepiono w Polsce 85 tys. osób z grupy “0”.

W całym kraju trwają szczepienia medyków przeciw COVID-19

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce rozpoczęły się 27 grudnia. W pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia. Szczepionka jest rozprowadzana w UE pod marką Comirnaty; podaje się ją w dwóch wstrzyknięciach, w odstępie co najmniej 21 dni.

Rzecznik rządu Piotr Müller w poniedziałek wieczorem poinformował, że dotychczas przeciw COVID-19 zaszczepiono w Polsce 85 tys. osób. Wyraził nadzieję, że do końca marca uda się zaszczepić blisko 3 mln osób. “Jesteśmy gotowi na to, aby szczepić kilka milionów osób miesięcznie, natomiast to jest możliwe tylko i wyłącznie wtedy, gdy te szczepionki od producenta dotrą” – wskazał rzecznik rządu.

W poniedziałek rano w Warszawie wylądował samolot z 360 tys. dawek szczepionki przeciw koronawirusowi. Prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski potwierdził, że taka liczba dawek wynika z tego, że z jednej fiolki będzie pobierane sześć dawek, a nie jak dotąd pięć. “Ta zmiana zwiększa pulę dostępnych dla nas szczepionek” – powiedział.

Szczepionki, które w poniedziałek trafiły do Polski, zostały zawiezione do magazynu ARM. “Połowa z nich zostanie zamrożona na takiej rezerwie na drugą dawkę szczepionki po 21 dniach, a reszta będzie sukcesywnie przekazywana do szpitali węzłowych, które zaczynają już na bardzo szeroką skalę to szczepienie personelu medycznego” – poinformował Kuczmierowski.

Szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk zapowiedział, że w przyszły poniedziałek do Polski trafi kolejne 360 tys. dawek szczepionek. “Tygodniowo będziemy mogli szczepić ok. 180 tys. osób” – ocenił.

Obecnie w całym kraju trwają szczepienia osób z grupy “0”, wskazanej w Narodowym Programie Szczepień – chodzi o personel medyczny i niemedyczny szpitali, pracowników domów pomocy społecznej oraz miejskich ośrodków pomocy społecznej, osoby zatrudnione w aptekach, hurtowniach farmaceutycznych, studentów medycyny.

Do małopolskich szpitali w poniedziałek dotarły kolejne dostawy szczepionek przeciwko COVID-19. Najwięcej, bo 1,8 tys., otrzymał Szpital Uniwersytecki w Krakowie. Placówka ta dziennie zamierza szczepić ok. 400 członków swojego personelu. Kolejną partię szczepionek – 810 dawek – otrzymał też Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Na liście placówek, które w poniedziałek miały otrzymać szczepionki, są też m.in. 5 Wojskowy Szpital Kliniczny w Krakowie, Szpital Powiatowy im. bł. Marty Wieckiej w Bochni i Szpital Specjalistyczny im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu.

Do świętokrzyskich szpitali w poniedziałek trafiło 3240 dawek szczepionki przeciw COVID-19. W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach w ubiegłym roku zaszczepiono 150 osób z personelu placówki, a w poniedziałek szpital otrzymał kolejnych 540 dawek szczepionki.

Do woj. kujawsko-pomorskiego w poniedziałek dotarło 22,7 tys. dawek szczepionki. W tym regionie działa 27 szpitali węzłowych, w których odbywają szczepienia. W ubiegłym tygodniu PAP informowała, że do woj. kujawsko-pomorskiego dotarło ok. 3,5 tysiąca dawek, co łącznie z poniedziałkową dostawą dawałoby ponad 26 tys. dawek.

Kolejne szpitale rozpoczęły szczepienia również w woj. opolskim. W poniedziałek blisko 300 dawek szczepionki otrzymał Szpital Wojewódzki w Opolu, w ciągu najbliższych dni szczepienia rozpoczną się m.in. w szpitalu MSWiA w Opolu, w szpitalu powiatowym w Kluczborku i opolskiej klinice ginekologiczno-położniczej.

Do 65 szpitali węzłowych w woj. śląskim trafiło ponad 19 tys. dawek szczepionki przeciw COVID-19. W regionie przyjęło je już ponad 4,5 tys. osób.

Z kolei do 35 szpitali węzłowych na Warmii i Mazurach w poniedziałek skierowano 6,2 tys. dawek szczepionki przeciw COVID-19 (tak wynika z zamówień, jakie złożyły placówki medyczne). Medyków i osoby związane z ochroną zdrowia szczepić w Olsztynie mają Szpital Wojewódzki, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy, Szpitale Miejski i Uniwersytecki, Szpital Psychiatryczny, Poliklinika MSWiA oraz Pulmonologiczny. W Elblągu szczepienia kontynuować będą Szpitale Wojewódzki i Miejski.

Kolejne partie szczepionek trafiły także do szpitali w woj. pomorskim. 450 dawek preparatu otrzymał w poniedziałek Specjalistyczny Szpital w Kościerzynie (w ubiegłym tygodniu w placówce udało się zaszczepić około 150 osób). Szczepienia prowadzone są też m.in. w placówkach należących do spółki Szpitale Pomorskie – w ubiegłym tygodniu w czterech tamtejszych lecznicach zaszczepiono 1,2 tys. osób, a w poniedziałek spółka otrzymała kolejną partię 2250 dawek preparatu.

Świadczeń udziela też spółka samorządu woj. pomorskiego – Copernicus Podmiot Leczniczy. W ramach tej spółki działają cztery placówki, w których w ubiegłym tygodniu zaszczepiono 525 pracowników medycznych. W poniedziałek szpitale te otrzymały nową dostawę szczepionek, dzięki której szczepienie będzie mogło otrzymać kolejne 1710 osób.

Szczepienia przeciw COVID-19 trwają też największym szpitalu na Pomorzu – Uniwersyteckim Centrum Klinicznym (UCK) w Gdańsku. Do niedzieli iniekcji poddało się tutaj około 1,4 tys. osób z personelu medycznego. W poniedziałek 900 dawek szczepionki otrzymała także spółka Szpitale Tczewskie – tutaj na szczepienie zgłosiło się ok. 1,4 tys. osób.

Kolejne pakiety szczepionek na COVID-19 otrzymały w poniedziałek także szpitale na Dolnym Śląsku. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy otrzymał w poniedziałek 360 dawek szczepionki przeciw COVID-19. Również Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej w Jeleniej Górze otrzymało w poniedziałek 360 kolejnych dawek szczepionki. Partię 3,6 tys. szczepionek otrzymał w poniedziałek Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu. Szczepieni są tam pracownicy szpitala, studenci medycyny i pracownicy dydaktyczni Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Dotychczas w UCK zaszczepiono 2,2 tys. pracowników.

W Lubuskiem pierwsze szczepionki przeciw COVID-19 otrzymały 27 grudnia zeszłego roku szpitale w Gorzowie i w Zielonej Górze. Łącznie z nimi, w całym regonie w program szczepień zaangażowanych jest obecnie 19 tzw. szpitali węzłowych, do których łącznie dowieziono dotychczas ponad 4 tys. dawek szczepionki.

Dotychczas zaszczepiło się prawie 400 medyków z dwóch największych lubuskich szpitali w Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp. Do końca tygodnia zaszczepionych zostanie kolejnych 600.

Kolejne szczepienia przeciw COVID-19 odbywały się także m.in. w 29 podkarpackich szpitalach węzłowych, np. w Nowej Dębie, Rzeszowie i w Przemyślu.

Termin zapisów na szczepienia w grupie “0” został przedłużony do 14 stycznia. Grupa zero liczy ok. miliona osób (pracownicy medyczni, aptek, DPS-ów), a grupa pierwsza – ok. 10 mln (seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele). Zapisy na szczepienie dla osób spoza priorytetowych grup ruszą 15 stycznia. Szczepienia przeciw COVID-19 są dobrowolne i darmowe.(PAP)

Wybrane dla Ciebie