Koronawirus w PolsceUkraińscy piloci będą latać F-16? USA sprawdzają jak szybko mogą się tego nauczyć

Ukraińscy piloci będą latać F‑16? USA sprawdzają jak szybko mogą się tego nauczyć

Stany Zjednoczone współpracują z ukraińskimi pilotami w Stanach Zjednoczonych, aby ustalić, ile czasu zajęłoby przeszkolenie ich do latania myśliwcami F-16. CNN potwierdziło informację w trzech źródłach.

Ukraińscy piloci będą latać F-16? USA sprawdzają jak szybko mogą się tego nauczyć

Dwóch ukraińskich pilotów przebywa obecnie w bazie wojskowej w USA i testuje swoje umiejętności na symulatorach lotu, aby zobaczyć, ile czasu będą potrzebować, aby nauczyć się latać różnymi amerykańskimi samolotami wojskowymi, w tym F-16.

Amerykański urzędnik wojskowy powiedział dziennikarzom podróżującym z sekretarzem obrony Lloydem Austinem na Bliski Wschód, że ukraińscy piloci byli w Tucson w Arizonie na „wydarzeniu zapoznawczym”, które opisał jako „rutynowe działanie w ramach dialogu między wojskiem” z Ukrainą”.

„Wydarzenie zapoznawcze jest zasadniczo dyskusją między personelem Sił Powietrznych i obserwacją tego, jak działają Siły Powietrzne USA” – powiedział urzędnik.
„To wydarzenie pozwala nam lepiej pomagać ukraińskim pilotom stać się bardziej skutecznymi pilotami i lepiej doradzać im, jak rozwijać własne zdolności. Podczas tego wydarzenia piloci nie będą latać na żadnych platformach, ale podczas części wizyty będą korzystać z symulatora”.

Urzędnik dodał, że „nie ma żadnych aktualizacji dotyczących F-16 dla Ukrainy” i nie ma natychmiastowych planów zwiększenia liczby ukraińskich pilotów w USA.

Chociaż w tej chwili nic nie wskazuje na to, aby odbywały się szkolenia lotnicze, krok ten sugeruje, że Stany Zjednoczone nie zamknęły całkowicie drzwi w zakresie dostarczania F-16.
Ukraina naciska na Stany Zjednoczone, aby dostarczyły myśliwce, a najwyżsi urzędnicy ukraińscy w ostatnich dniach nasilili publiczną kampanię lobbingową, argumentując, że potrzebują samolotów do obrony przed rosyjskimi atakami rakietowymi i dronami.

Ale ten nacisk spotkał się ze sceptycyzmem amerykańskich i sojuszniczych urzędników, którzy twierdzą, że odrzutowce byłyby niepraktyczne, ponieważ wymagają znacznego szkolenia, a Rosja ma rozbudowane systemy przeciwlotnicze, które mogłyby je łatwo zestrzelić.

Zapytany wcześniej, czy USA dostarczy Ukrainie F-16, prezydent Joe Biden odpowiedział stanowczym „nie”.

Na początku wojny Stany Zjednoczone uważały również, że dostarczenie Ukrainie nowych myśliwców groziłoby eskalacją między NATO a Rosją.

W wywiadzie dla ABC News w lutym Biden powiedział, że Ukraina „nie potrzebuje teraz F-16”, pomimo wielokrotnych publicznych próśb ukraińskich urzędników i rosnącej presji ze strony republikanów z Kongresu.
Amerykańscy i europejscy urzędnicy powiedzieli wcześniej CNN, że myśliwce F-16 były niepraktyczne w tej sytuacji.

Niemcy w zeszłym tygodniu całkowicie wykluczyły dostawy myśliwców na Ukrainę, podczas gdy przedstawiciele rządu Wielkiej Brytanii powtórzyli to samo zdanie i powiedzieli, że ich zdaniem wysyłanie odrzutowców na Ukrainę jest niepraktyczne.

Holenderscy i polscy przywódcy również wydawali się niechętni pytani o wysłanie myśliwców F-16.

We wtorek podsekretarz obrony ds. polityki Colin Kahl powiedział Komisji Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów, że szkolenie ukraińskich pilotów do latania F-16 zajęłoby 18 miesięcy i przekonywał, że szkolenie pilotów przez taki czas byłoby zbyt drogie.

„Trudno mi powiedzieć jakiemukolwiek członkowi Kongresu lub narodowi amerykańskiemu, że najlepiej wykorzystać tego dolara wydanego w tej chwili na F-16” – powiedział Kahl podczas przesłuchania.

NBC News jako pierwszy poinformował o ocenie możliwości ukraińskich pilotów.

Wybrane dla Ciebie