PolskaUdaremniony przemyt chronionych pławikoników japońskich na granicy w Medyce

Udaremniony przemyt chronionych pławikoników japońskich na granicy w Medyce

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego w Medyce zatrzymali przemyt 2 tysięcy kapsułek zawierających wyciąg z pławikonika japońskiego (Hippocampus japonicus). Niezgłoszony towar próbował przewieźć przez granicę 39-letni obywatel Ukrainy.

Udaremniony przemyt chronionych pławikoników japońskich na granicy w Medyce

Podczas rutynowej kontroli pojazdów na przejściu granicznym w Medyce, funkcjonariusze natrafili na ładunek kapsułek, które nie były zgłoszone do kontroli. Co więcej, mężczyzna nie posiadał odpowiednich zezwoleń na ich przewóz. Jak się okazało, kapsułki zawierały ekstrakt z pławikonika japońskiego, gatunku objętego ochroną na mocy Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES).

Przemyt Chronionych Gatunków

Pławikonik japoński jest jednym z wielu gatunków, których handel jest ściśle regulowany przez CITES. Konwencja ta chroni nie tylko żywe zwierzęta i rośliny, ale także ich części i produkty z nich wykonane. Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej przypominają, że przewóz przez granicę okazów objętych ochroną wymaga specjalnych zezwoleń. Takie regulacje mają na celu ochronę tych gatunków przed wyginięciem.

Surowe Kary za Nielegalny Handel

Przestępstwa związane z nielegalnym przewozem gatunków zagrożonych wyginięciem są surowo karane. W Polsce za takie działanie grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) regularnie przeprowadzają kontrole na przejściach granicznych, aby zapobiegać tego typu przestępstwom.

Skuteczna Walka z Przemytem

W 2023 roku funkcjonariusze podkarpackiej KAS udaremnili przewóz blisko 1,3 tysiąca okazów objętych ochroną CITES. To pokazuje, jak ważne i skuteczne są działania podejmowane przez służby celne w celu ochrony zagrożonych gatunków.

Ostatni przypadek zatrzymania nielegalnego przewozu kapsułek z ekstraktem pławikonika japońskiego jest kolejnym dowodem na to, że funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej są nieustannie czujni i gotowi do działania w obronie chronionych gatunków.

Edukacja i Świadomość

KAS przypomina, że każdy, kto planuje przewóz roślin lub zwierząt objętych ochroną, powinien wcześniej zasięgnąć informacji i uzyskać odpowiednie zezwolenia. Tylko w ten sposób można legalnie i bezpiecznie przewozić takie towary, jednocześnie przyczyniając się do ochrony naszej bioróżnorodności.

Zapobieganie nielegalnemu handlowi gatunkami zagrożonymi wyginięciem to nie tylko obowiązek służb celnych, ale także odpowiedzialność każdego z nas. Dbajmy o naszą planetę i przestrzegajmy przepisów, które mają na celu jej ochronę.

Wybrane dla Ciebie